Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Zleva šéf poslanců SPD Radim Fiala, poslanec Jaroslav Foldyna, předseda SPD Tomio Okamura, poslanec Jan Hrnčíř a poslankyně Lucie Šafránková vystoupili 7. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci poslaneckého klubu SPD před schůzemi sněmovny. foto: ČTK

Praha - Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala.
  13:02

Volby by v únoru podle průzkumu vyhrálo ANO, koalice Pirátů a STAN je těsně za ním

Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s dnes rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má Sněmovna zahájit příští úterý.

‚Stará dobrá demokracie.‘ Trikolóra, Soukromníci a Svobodní půjdou do voleb společně

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Piráti podle místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala podporují shodu na tom, že by mandáty měly být stranám, které se dostanou do Sněmovny, přiděleny znovu podle jejich zisku na celorepublikové úrovni. Mandáty by podle Pikala měly být mezi kraje rozděleny podle počtu voličů, kteří v nich k volbám přijdou.

Zeman se kloní k více volebním obvodům. Trikolóra prosazuje jeden obvod, řekl Klaus mladší

Parlament bude muset po zásahu Ústavního soudu rozhodnout také o tom, zda zvýší pětiprocentní vstupní limit pro volební koalice. Dvoučlenné koalice by podle návrhů musely získat podobně jako v minulosti sedm procent hlasů, tříčlenné devět procent hlasů. SPD ale požaduje, aby se tato hranice zvýšila na devět a 13 procent.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...