4. ledna 2017 7:39, aktualizováno  9:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko bojuje se sněhem. Kvůli sněhovým jazykům a námraze se tvoří kolony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Na hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Jičínem se u Všestar (na snímku)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Jičínem se u Všestar (na snímku)... | foto: ČTK

Sněžení a silný vítr dnes komplikoval dopravu téměř v celém Česku. Na silnicích se tvořily sněhové jazyky a některé komunikace proto silničáři museli uzavřít. Přibylo také dopravních nehod, většinou se ale obešly bez zranění nebo nanejvýš s lehkými zraněními. Problémy se sněhovou nadílkou řešili i železničáři a energetici, kteří museli odklízet popadané stromy z kolejí a drátů elektrického vedení.

V Libereckém kraji stále sněží, navíc vane silný západní vítr, který na silnicích vytváří sněhové jazyky. Na Semilsku, Jablonecku a Liberecku by neměly kamiony vyjíždět do vyšších poloh, řekl Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. Pro kamionovou dopravu jsou v Libereckém kraji uzavřeny tři silnice. Na dodržování zákazu tam dohlíží policie.

V Krkonoších vyhlásili 3. stupeň lavinového nebezpečí, na hřebenech připadlo skoro půl metru sněhu

Horská služba v Krkonoších vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 48 hodin zhruba 55 centimetrů sněhu. Člen horské služby Robert Dlouhý na webu uvedl, že sníh padal za působení větru, a proto je na závětrných stranách a žlabech uložené větší množství sněhu. "Sníh napadl na zledovatělou sněhovou pokrývku a sněhová pokrývka v těchto místech vykazuje malou stabilitu," uvedl Dlouhý.

Provozovatelé krkonošských lyžařských areálů hlásí zhruba 30 centimetrů čerstvého sněhu. Třetí stupeň lavinového nebezpečí znamená, že uvolnění laviny je možné již při malém zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů.

Například na Luční boudě na hřebenech Krkonoš dnes ráno podle horské služby leželo zhruba 45 centimetrů čerstvého sněhu, před sněžením dosahovala sněhová pokrývka zhruba 40 centimetrů. Ráno bylo na Luční boudě sedm stupňů Celsia pod bodem mrazu, kvůli silné mlze se dohlednost pohybovala mezi 50 až 200 metry.

Na horách fouká silný nárazový vítr, který například dnes ráno zastavil horní úsek lanovky z Růžové hory na Sněžku, v provozu je pouze spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu.

Ráno zastavily i provoz na dvou úsecích železniční trati z České Lípy na Jedlovou na Děčínsku. Mezi Jedlovou a Svorem nejprve do spadlého stromu najel rychlík, pak spadlý strom zastavil i provoz mezi Novým Borem a Svorem. Tam ale osobní vlak stihl před stromem zastavit. „Nikdo nebyl zraněn, ještě před 08:00 byl provoz na obou úsecích obnoven,“ řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Kvůli odklízení popadaných stromů musela být ráno uzavřena silnice 268 u Nového Boru, spadlé stromy zablokovaly silnici třetí třídy i v nedalekých Zákupech, strom zatarasil také silnici třetí třídy u Bílé na Liberecku. Do spadlého stromu narazilo auto na silnici 9 u Svoru na Českolipsku. „Hlavně na Českolipsku a v jižních částech kraje jsou teploty vyšší a těžký mokrý sníh ohýbá a láme stromy. Nemáme kapacity na to, abychom to prořezávali, proto nám pomáhají hasiči,“ dodal Pospíšil.

Podle mluvčí hasičského záchranného sboru Zdeny Štrauchové zasahovali hasiči s motorovými pilami po celou noc i ráno. „Devadesát procent zásahů směřuje k odstraňování spadlých stromů a větví. Od půlnoci do dnešních 08:00 byly jednotky volány téměř ke 40 událostem,“ řekla Štrauchová. Spadlých stromů podle ní často hasiči objevili po cestě k zásahu daleko víc, než bylo nahlášeno. „Například v katastru obce Nový Bor bylo více než 30 spadlých stromů. Uzavřena byla komunikace mezi Zákupy a Kamenicí. Spadlé stromy odstraňovali hlavně na Českolipsku a také na Liberecku,“ dodala mluvčí hasičů.

V Libereckém kraji od rána přibývá dopravních nehod, většinou se zatím obešly bez zranění, v Hrádku nad Nisou ale osobní auto srazilo chodce, který byl zraněn.

Silnice na Plzeňsku jsou po sněžení průjezdné, fouká silný vítr

Silnice v Plzeňském kraji jsou po nočním sněžení průjezdné. Stav komunikací zhoršuje silný vítr, zejména na návětrných úsecích, kde se tvoří sněhové jazyky. Problémy mají kamiony,hlavně před přejezdem do Německa. Doprava však nikde nestojí, žádné větší nehody nejsou hlášené, řidiči by ale měli být opatrní všude, řekl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. V regionu napadly v noci jednotky centimetrů sněhu, přeháňky jsou zatím nejvýraznější v letošní zimě. Sněžit má celý cen, bude mrznout s nejvyššími teplotami kolem nuly. Podle Slapničky jde o standardní zimní podmínky, na které si musí řidiči zvyknout.

Na Vysočině připadl sníh a fouká, dopravu ztěžují sněhové jazyky

Na Vysočině připadl sníh a fouká vítr, na vozovkách se tvoří sněhové jazyky. V kopcích místy nemohou vyjet kamiony. Silničáři jezdí se všemi 119 sypači a s 90 traktory s radlicemi. Silnice by měly být se zvýšenou opatrností sjízdné, uvedl Vít Kryštof z dispečinku krajské správy a údržby. Podle meteorologů je potřeba se sněhovými jazyky počítat i během dne. Silnice se zavívají na celé Vysočině. „Sníh se převalil přes celý kraj a bylo ho docela dost. Vítr taky fouká v celém kraji,“ řekl dispečer. Problémy se sněhovými jazyky jsou různé podle terénu kolem silnic.

Na jižní Moravě sněží,silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností

Na většině jihomoravských silnic leží vrstva nového sněhu, sjízdné jsou proto jen se zvýšenou opatrností. Jelikož aktuálně sněží s různou intenzitou v téměř celém kraji, varují silničáři před zhoršenou viditelností. Podle důležitosti nejprve odklízejí sníh na dálnicích a silnicích první třídy, vyplývá z informací na webu jihomoravských silničářů. Sněžení doprovází i silný vítr, proto se mohou tvořit sněhové jazyky. Silničáři mají všechna auta v terénu.

Sníh zkomplikoval život obyvatelům Jablonce nad Nisou.
Situace na silnici u Hosova na kopci směr Pelhřimov na Jihlavsku.

Sníh ztěžuje dopravu ve Zlínském kraji, napadlo až 20 centimetrů

Sníh ztěžuje dopravu ve Zlínském kraji. Silnice pokryla vrstva nového sněhu, na horách Vsetínska ho přes noc napadlo až 20 centimetrů. Vozovky první třídy pokrývá rozbředlý sníh nebo jsou mokré po chemickém ošetření. Cesty nižších tříd zakryl rozbředlý nebo ujetý sníh. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. „Je normální zima, na kterou se poslední tři roky trochu zapomnělo,“ řekl jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. „Všechny sypače a radlice jsou venku, sjízdné je s opatrností všechno.“

Dopravu v Pardubickém kraji značně ztěžuje sněžení a silný vítr

Dopravu v Pardubickém kraji ve středu značně ztěžuje sněžení a silný vítr. Na některých místech se vytvářejí sněhové jazyky, jinde je na vozovkách vrstva rozbředlého nebo uježděného sněhu. Všechny komunikace jsou ale s opatrností sjízdné, i když některé menší jen v jednom jízdním pruhu, řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Marian Cvrkal. Na východě regionu napadlo až 15 centimetrů nového sněhu. Podle Cvrkala se silničáři usilovně snaží komunikace udržovat, přesto museli čelit mnoha stížnostem. „Už máme venku včetně externích firem téměř 200 kusů techniky. Někteří řidiči najezdili za noc až 400 kilometrů. Veřejnost si ale odvyká na běžnou jízdu v zimních podmínkách,“ řekl Cvrkal.

V hradeckém kraji jsou na silnicích závěje, na Jičínsku vykolejil vlak

Královéhradecký kraj zasáhlo v noci na dnešek sněžení a silný vítr tvoří na silnicích sněhové jazyky a závěje. Na hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Jičínem se vytvořila ledovka a auta na cestě uvízla v obou směrech. Řidiči musejí být v celém kraji při jízdě velmi opatrní. Na železniční trati na Jičínsku kvůli spadlému stromu vykolejil osobní vlak. Vlak vykolejil před pátou hodinou, provoz na trati byl zastaven. Náhradní autobusovou dopravu České dráhy nemohly nasadit kvůli nesjízdným silnicím. Ve vlaku jeli čtyři cestující, kterým se nic nestalo.

V Olomouckém kraji pokrývá vozovky nový sníh, vše je ale sjízdné

Silnice v Olomouckém kraji pokryl v noci na dnešek nový sníh. Se sněhovou kaší nebo pokrývkou nového sněhu musejí počítat řidiči především na Šumpersku, rozbředlý sníh po chemickém ošetření však leží ve všech okresech kraje. V nejvyšších polohách Šumperska napadlo až deset centimetrů sněhu, na mnoha místech kraje stále sněží. Všechny silnice jsou ale sjízdné, řekli ve středu ráno dispečeři správy silnic.

Na Šumpersku jsou v terénu všichni silničáři. „Stále tady sněží, stále plužíme. Nahoře napadlo tak deset centimetrů,“ uvedl dispečer šumperské správy silnic. Počasí komplikuje dopravní situaci zatím pouze za Mohelnicí, kde hustě sněží a kamiony nemohou vyjet kopec na Studenou Loučku. Podle dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic zde stojí dvě desítky kamionů.

Na silnicích v Karlovarském kraji leží rozbředlý sníh

Silnice v Karlovarském kraji jsou ve středu po nočním sněžení pokryty rozbředlým sněhem. Ve vyšších polohách na nich zůstává i vrstva sněhu. Sjízdné jsou s velkou opatrností, upozorňují silničáři. „Zatím se dá všude projet. Občas uvízne někde kamion, ale opět se po chvíli rozjede. Ve vyšších polohách vítr silnice zafoukává, daří se to ale prorážet. Kvůli větru je špatná viditelnost,“ popsal situaci šéf zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

V Krkonoších stouplo lavinové nebezpečí na nejvyšší stupeň

Horská služba v Krkonoších po silném sněžení vyhlásila dnes ráno třetí stupeň lavinového nebezpečí. Dosud v nejvyšší tuzemských horách platil první, tedy nejnižší stupeň z pětibodové stupnice. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 48 hodin zhruba 55 centimetrů sněhu. „Sníh napadl na zledovatělou sněhovou pokrývku a sněhová pokrývka v těchto místech vykazuje malou stabilitu,“ uvedl člen horské služby Robert Dlouhý.

Třetí stupeň lavinového nebezpečí znamená, že uvolnění laviny je možné již při malém zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů.

ČTK
  • 20Diskuse

Najdete na Lidovky.cz