2. dubna 2015 11:24, aktualizováno  14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zima nekončí. Do půlnoci sněžení a na Velikonoce přeháňky a zima

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Na většině České republiky může ve čtvrtek vydatně sněžit - nejdříve na horách, odpoledne i v nižších polohách. Sněžení má ustat hodinu před půlnocí, až do pátečního poledne se ale mohou v horských oblastech tvořit zrádné sněhové jazyky.

Meteorologové současně zrušili výstrahu na silný vítr v jihozápadních Čechách, který v tomto regionu předpovídali ve středu.

Silné sněžení má během čtvrtka zasáhnout Karlovarský, Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Vysočinu, a to už od 400 metrů nad mořem. Během dne a večera má napadnout kolem deseti centimetrů nového sněhu. „V čerstvém větru se budou vyskytovat četné sněhové přeháňky, místy doprovázené intenzivním sněžením s krátkodobým snížením dohlednosti a v polohách nad 400 metrů s přechodnou tvorbou sněhové pokrývky,“ uvedli meteorologové v aktuální výstraze.

Lidé by měli na prodloužený velikonoční víkend vyrážet se zimní výbavou a do hor přibalit i sněhové řetězy. Řidiči by měli jízdu a rychlost přizpůsobit tomu, že se může náhle snížit viditelnost a na silnicích vytvářet sněhová pokrývka.

V pátek má být polojasno a můžeme čekat déšť nebo déšť se sněhem. Nejvyšší denní teploty dosáhnout na 4 až 8°C.  V sobotu nás čeká na většině území občas sněžení, pod 500 m srážky smíšené nebo dešťové. Denní teploty budou stejné jako v pátek.

Druhý víkendový den bude opět místy sněžit, pod 500 m přeháňky smíšené nebo dešťové. Teploty pak o jeden stupeň klesnou. 

V pondělí bude převážně oblačno, místy sněhové přeháňky, přes den v polohách pod 500 m přeháňky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 4 až 8 °C. 

Tento týden silný vítr spojený se sněžením a deštěm komplikoval v Česku automobilovou i železniční dopravu. Kvůli vyvráceným stromům, které popadaly na elektrické vedení, byly některé domácnosti bez proudu. Během noci už se situace zklidnila. Počasí ale i nadále komplikuje dopravu. Policie kvůli Velikonocím posílila hlídky na silnicích, během svátků budou na bezpečnost a plynulost provozu dohlížet na 3000 policistů.

Lidovky.cz, ČTK