2. dubna 2015 8:08, aktualizováno  14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sníh pokryl silnice, místy se tvoří ledovka nebo sněhové jazyky

Aprílové počasí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aprílové počasí | foto: MAFRA

BRNO/PLZEŇ Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. V regionu od noci sněží, hlavní tahy jsou sice holé a mokré, na vedlejších ale místy leží uježděná vrstva tajícího sněhu. Jde zejména o výše položené silnice druhých a třetích tříd, vyplývá ze slov pracovníků dispečinku správy silnic.

Teploty v regionu se pohybují mírně nad nulou. Do rána napadly na výše položených místech kraje asi dva centimetry sněhu. Opatrnost je nutná především na Blanensku, Vyškovsku, Hodonínsku a Znojemsku. Meteorologové předpokládají, že v kraji bude sněžení pokračovat až do večera, a může být vydatnější.

Policie zatím v souvislosti se sněžením nezaznamenala nárůst nehodovosti. Situace by se měla zlepšit do konce týdne, protože se bude oteplovat.

Sníh potrápil i další kraje. Vítr a na mnoha místech se tvořící ledovka komplikují dopravu na Vysočině a v Pardubickém kraji. Na Žďársku se tvoří sněhové jazyky, v okolí Hlinska silnice namrzají a tvoří se ledovka. Namrzání vozovky hlásí silničáři i z Orlickoústecka.

Sněžení zhoršuje sjízdnost také na silnicích v Plzeňském kraji. V nejvyšších polohách Šumavy napadlo kolem deseti centimetrů sněhu, sníh se drží zhruba od nadmořské výšky 500 metrů.

Mokrý sníh nebo sněhová břečka leží také na vedlejších silnicích v Karlovarském kraji. Hlavní tahy jsou většinou sjízdné, pozor by si ale měli řidiči dát na silnici směrem na Chomutov, kde měly problémy kamiony v kopcích. V kraji se ve čtvrtek v noci i ráno objevovaly sněhové přeháňky a opět foukal nárazový vítr. Už ale není tak silný jako ve středu.

Podle předpovědi má sněžit nebo padat déšť se sněhem i během dne. Meteorologové ale očekávají uklidnění větru.

Hraniční přechod v Harachově se uzavřel pro kamiony

Silničáři ve 14:30 otevřeli pro kamiony silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a přechod do Polska. Komunikace je sjízdná, místy je rozbředlý sníh. Osmnáctikilometrový úsek od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově se pro kamionovou dopravu uzavřel v 8:00. Sníh leží i na dalších silnicích Libereckého kraje, od noci ho připadlo kolem pěti centimetrů a stále sněží. „Kdo má letní gumy, ať nevyjíždí,“ uvedl Michal Hanč ze společnosti Silnice LK.

Energetici ČEZ ve čtvrtek v poledne odvolali kalamitní stav na Liberecku a Semilsku, který kvůli silnému větru vyhlásili v úterý večer. Situace se uklidnila, vítr se utišil a dodávky se postupně podařilo obnovit, bez proudu jsou už jen jednotlivci. 

Meteorologové na čtvrteční den předpovídají pro Liberecký kraj zataženo s přeháňkami, v polohách nad 300 metrů budou sněhové nebo smíšené. Teploty by odpoledne měly dosáhnout maximálně pěti stupňů Celsia, na horách budou kolem nuly. Rychlost větru by v nárazech měla dosahovat až 55 kilometrů v hodině, na horách může přesáhnout i 70 kilometrů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!