Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka: Babiš by se měl za své výroky o hazardní lobby omluvit, byly nevhodné

Česko

  11:34
PRAHA - Lídr hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš by se měl omluvit za svá slova o tom, že dva poslanci z vládní ČSSD a KDU-ČSL jsou ovlivněni hazardní lobby. Řekl to v úterý novinářům předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Předseda vlády si nemyslí, že by "takové nepodložené útoky" v koaličních řadách byly vhodné.

Premiér Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

„Určitě by se měl (Babiš) omluvit. Já nevím, na základě čeho takovým způsobem útočí na koaliční poslance, slušný člověk by se měl omluvit,“ uvedl Sobotka. Jeho strana prý jedná jinak a „neútočí na koaliční partnery a nešíří pomluvy o koaličních poslancích“.

Dodal, že podobné útoky, „které nemají s realitou nic společného“, nejsou v koalici vhodné a kabinet by se měl soustředit na prosazování programu a plnění svých slibů. „Od toho jsme ve vládě, ne abychom se hádali jako za (expremiéra Petra) Nečase. Myslím, že slušný člověk by se omluvil. Buď někdo je slušný člověk, nebo není, názor si musí udělat veřejnost sama,“ uzavřel Sobotka.

Babiš: Poslance Bartoška a Šincla ovlivnila hazardní lobby, koalice teď nefunguje

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu. Babiš večer před zasedáním koaliční rady řekl, že koaliční poslanci Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Ladislav Šincl (ČSSD) byli ovlivněni hazardní lobby. Dodal, že koalice nyní moc dobře nefunguje. Buď bude táhnout za jeden provaz, nebo nemá smysl, uvedl také.

Šincl Babišovo tvrzení odmítl, Bartošek ho přirovnal k praktikám komunistické Státní bezpečnosti. Šincl měl s Babišem spory už dřív také kolem návrhů o pojišťovnictví.

Podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky Babiš neudržel chladnou hlavu. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zas v neděli v České televizi řekl, že se ANO dva roky po volbách už mohlo naučit postupovat podle demokratických principů. ANO chtělo lidovecké politiky žádat o vysvětlení.

Kalousek ve sněmovně zahájil obstrukci. Projednání novely o hazardu zablokoval

Bartošek čeká od Babiše omluvu za jeho slova. Bartošek uvedl, že omezení hazardu podporuje. Protihazardní organizace kritizují vládu, že neřeší riziko hazardu, ale snaží se z hráčů vytáhnout co nejvíce peněz. Babiše viní ze zlehčování dopadů.

„Vypadá to, že v případě, že Andreji Babišovi dojdou věcné argumenty a případně marketingová mávátka, přijde řeč na splašky,“ uvedl Bartošek. Pokud by měl Babiš pochyby o Bartoškových majetkových poměrech, může je prý nechat prošetřit finančním a analytickým útvarem ministerstva. „Nemám co skrývat,“ dodal místopředseda Sněmovny.

Ministr Babiš se nehodlá omlouvat za slova o ovlivnění Bartoška a Šincla hazardem. Argumentuje Bartoškovou loterijní novelou. „Určitě se nebudu nikomu omlouvat,“ řekl dnes novinářům ministr financí. „Nevím, proč mě pan premiér vyzývá,“ podotkl Babiš.

Bartošek v úterý poukazoval na odborné stanovisko ministerstva financí, podle kterého by Volného novela s úpravami mohla vést k poklesu trhu skoro o pětinu a k poklesu daňových výnosů z hazardu o půl miliardy korun. Vláda v pondělí schválila nový návrh, který má podporu celé koalice. Zavádí dvě sazby zdanění podle druhu hazardu a z původně navrhovaných 110 korun na 80 korun snižuje denní poplatek za automat, který je nyní 55 korun.

Bartošek zdůraznil, že udělá vše pro to, aby byl schválen zcela nový zákon o hazardu, který už leží ve Sněmovně a má snížit jeho dostupnost. Podporuje i zavedení hráčské karty, jež by zamezila tomu, aby se mohli věnovat hazardu děti, mladiství nebo lidé v hmotné nouzi. „Jsem ten, který podporuje restrikci směrem k hazardu,“ dodal místopředseda Sněmovny.

Autor: