31. července 2013 20:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nepodlehnout Hradu, nenechat se řídit Zemanovci, apeluje Sobotka

ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSSD | foto: ČTK

PRAHA Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka věří, že se mu podaří přesvědčit spolustraníky o svém postoji k vládě Jiřího Rusnoka. ČSSD by podle něj při rozhodování o důvěře kabinetu neměla myslet jen na zisk krátkodobých sympatií, ale i na zachování principů parlamentarismu. Měla by si také udržet svou autonomii na Hradu. Šéf největší parlamentní strany, který má za to, že úřednická vláda důvěru nedostane, to ve středu řekl ČTK.

Sociální demokraté se o důvěře chtějí definitivně rozhodnout v úterý, kdy se sejde jejich předsednictvo i poslanecký klub, před nějž předstoupí i Rusnok. "Já předpokládám, že návrh, který jako předseda přinesu do vedení strany, včetně předsednictva sociální demokracie, podporu získá," uvedl Sobotka.

ČTĚTE TAKÉ:

S čím konkrétně chce před členy ČSSD předstoupit neřekl, pokud ale nezmění své kritické stanovisko vůči Rusnokovu týmu, existují v zásadě dvě možnosti - buď se příští středu při hlasování o důvěře aktivně vyslovit proti, nebo opustit při hlasování sál. O obou variantách se v sociální demokracii podle dřívějších vyjádření mluví a v obou případech by pak úřednická vláda prakticky neměla šanci projít.

Sobotka nyní vede o postoji k vládě jednání se svými spolustraníky. Málokdo z nich prý situaci vnímá zcela černobíle a řada si prý uvědomuje, že hlasování o podpoře kabinetu má problematická místa.

Podle informací ČTK měla Rusnokova vláda před necelými dvěma týdny v předsednictvu strany většinovou podporu, ještě výraznější je pak její podpora mezi řadovými straníky.

Šéf strany se však obává, že očekávání, které si s novou vládou spojuje i značná část veřejnosti, je až příliš velké, protože je kabinet nebude schopen naplnit ve Sněmovně. "Proto já mluvím o Rusnokově vládě jako o určitém šidítku, které prostě nebude fungovat tak, jak si lidé představují," říká k tomu.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek v Lánech.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek v Lánech.

"Sociální demokracie nemůže ignorovat určité problémy, které jsou se způsobem sestavení Rusnokovy vlády spojeny, a myslím si, že i funkcionáři sociální demokracie nemohou myslet v tuto chvíli jen na otázku volebních výsledků nebo sympatií prezidenta republiky, ale měli by také myslet na respektování určitých principů fungování státu a fungování parlamentní demokracie," je také přesvědčen Sobotka. Za velmi důležité považuje, aby si ČSSD udržela svoji autonomii a aby "nebyla snad řízena z okolí prezidenta republiky, nebo dokonce z okolí strany SPOZ".

Sobotka si chce promluvit s Haškem mezi čtyřma očima

Jako blízký spojenec prezidenta Miloše Zemana je v ČSSD vnímán její statutární místopředseda Michal Hašek, který se také otevřeně ve prospěch Rusnokovy vlády vyslovuje, i když se před dvěma týdny grémium sociální demokracie dohodlo, že bude v médiích vystupovat jednotněji. "Já mu nechci brát právo na to, aby se vyjadřoval. Pokud cítí situaci tak, jak ji popisuje, pokud má takovéto přístupy a postoje, tak má přirozeně právo na to, aby je zveřejnil," řekl k tomu Sobotka. V tomto týdnu by se rád s Haškem sešel, aby vše probrali mezi čtyřma očima.

Sobotka vyloučil, že by úterní rozhodující hlasování předsednictva ČSSD spojil se svým setrváním ve funkci, což by podle některých spolustraníků mohlo posílit jeho pozici. "Chci svůj mandát dotáhnout do konce a své účty chci složit na příštím sjezdu strany," řekl. Jde mu prý hlavně o vítězství v příštích volbách. "Já mám někdy pocit, že kolegové ve straně jsou natolik zaujati diskusí o Rusnokově vládě, že úplně zapomínají na to, že by tady také měla být v budoucnu vláda sociální demokracie."

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!