Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdaněný hazard, potravinová soběstačnost, koalice ukázala smlouvu o vládnutí

ČSSD, hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL představily koaliční smlouvu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČSSD, hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL představily koaliční smlouvu. | foto: Petr Topič, MAFRA

PRAHA Předseda nejsilnější parlamentní strany a pravděpodobně budoucí premiér Bohuslav Sobotka představil text koaliční smlouvy mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Prosadit chce například změnu hospodářské politiky, ve své řeči také kritizoval předchozí Nečasovu vládu. Ve složení ministerstev však zatím shoda není.

Padesátistránkový text dokumentu předsavuje plány budoucí koalice, nejsou však příliš konkrétní a formulovány jsou velmi obecně.

PŘEČTĚTE SI TEXT KOALIČNÍ SMLOUVY:

ČSSD, ANO a KDU-ČSL slibují, že v příštím roce nebude měnit daně. Jakékoliv změny s daňových zákonech chtějí dát k připomínkování veřejnosti. Od roku 2015 plánuje koalice zvýšit zdanění hazardu, zavést sníženou sazbu DPH na léky, knihy, dětské pleny a dětskou výživu. "Pro financování této změny koalice zváží zavedení sektorové daně pro regulovaná odvětví od roku 2015," uvádí se v dokumentu.

Koaliční smlouva.

Koaliční smlouva.

Postupně od roku 2015 chtějí koaliční partneři zvyšovat slevu na druhé a další dítě a prosadit porodné i na druhé dítě. Obnoví také slevu pro pracující důchodce a důchody bude od roku 2015 pravidelně zvyšovat o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Koalice chce zrušit druhý důchodový pilíř.

Minimální mzda se bude zvyšovat

Koalice zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky. Místo toho zavede druhou sazby daně z příjmů fyzických osob tak, aby dopad na rozpočet byl neutrální. Minimální mzda by se podle dokumentu měla zvyšovat tak, aby se postupně přiblížila 40 procentům průměrné mzdy.

TĚŽEBNÍ LIMITY: ŘEŠENÍ DO DVOU LET

Rodící se vládní koalice chce také do dvou let definitivně vyřešit otázku těžebních limitů. Prošetřit chce také vyplácení podpor fotovoltaickým elektrárnám a revidovat systém podpory obnovitelných zdrojů.

Trojkoalice zruší poplatky za recept a návštěvu ambulance a nebude znovu zavádět poplatek za pobyt v nemocnici. Zachován zůstane poplatek za pohotovost. Propad v příjmech chce kompenzovat navýšením zdrojů ze státního rozpočtu, především zvýšením plateb za státní pojištěnce.

Zástupci koaličních stran představují nově vzniklou smlouvu.

Zástupci koaličních stran představují nově vzniklou smlouvu.

Veřejné investice chce vznikající vláda směrovat především do zateplování budov, zadržování vody v krajině, dopravní a veřejné infrastruktury a také do sociálních a zdravotních služeb reagujících na stárnutí populace.

Budoucnost dostavby Temelína nejistá

Koalice plánuje posílit zdroje Státního fondu dopravní infrastruktury tak, aby se výše celkových zdrojů přiblížila dvěma procentům HDP. Mýtné vláda zavede jen tam, kde to bude účelné.

Koalice chce ušetřit 5 miliard

Tři poslanci vznikající vládní koalice chtějí v rozpočtu na příští rok odebrat z výdajů celkem pět miliard korun a posílit o ně vládní rozpočtovou rezervu. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu, který pro páteční jednání sněmovního rozpočtového výboru připravili poslanci Jaroslav Klaška (KDU-ČSL), Jan Volný (ANO) a předseda výboru Václav Votava (ČSSD). O jejich návrhu bude v pátek výbor teprve rozhodovat. Pokud ho podpoří, bude o něm muset ještě rozhodnout Sněmovna příští týden při závěrečném schvalování rozpočtu. Více čtěte ZDE.

S dostavbou jaderné elektrárny Temelín bude koalice souhlasit jen tehdy, pokud to bude hospodářsky výhodné pro ČR. Vláda ale počítá s provozem jaderné elektrárny Dukovany i po roce 2025. Vznikající vláda se zavazuje zachovat zelenou naftu pro zemědělce a postupně dosáhnout potravinové soběstačnost v základních potravinách.

ČSSD, hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL představily koaliční smlouvu.

ČSSD, hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL představily koaliční smlouvu.

Dokument neobsahuje rozdělení ministerstev mezi koaliční partnery. Jejich představitelé začnou v této věci vyjednávat v nejbližších dnech. Po Bohuslavu Sobotkovi i lídr ANO Andrej Babiš řekl, že lidovci by měli mít v koaliční vládě jen dvě ministerstva. Babiš by mohl být zároveň ministrem financí i vicepremiérem.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...