12. února 2017 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Případná koalice ,všichni proti ANO’ by nefungovala

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil 10. prosince v Praze na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil 10. prosince v Praze na... | foto: ČTK

PRAHA Případná povolební vláda tvořená koalicí stran proti hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše by podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nefungovala. Sobotka v nedělní Partii televize Prima také připustil, že sociální demokracie by do prezidentské volby v příštím roce nemusela postavit vlastního kandidáta.

Možný kabinet zvaný všichni proti ANO by byl podle Sobotky programově nesourodý, protože sociální demokracie by se těžko mohla shodnout s pravicí na rozumném programu. „Nedokážu si představit, že bude fungovat vláda, která bude politicky nesourodá a bude postavená jenom na základě negativního vymezení vůči Andrejovi Babišovi,“ řekl Sobotka.

Nevylučoval by navíc variantu, že by se ANO mohlo spojit s pravicí. Sobotka v této souvislosti zmínil spolupráci Babišova hnutí s ODS ve Středočeském kraji. Tvrdí ale, že ČSSD má šanci podzimní sněmovní volby vyhrát. Sobotka kritizoval návrhy některých sociálních demokratů, aby se debatovalo o tom, co bude strana dělat, pokud skončí na druhém místě. Označil je za sebevražedné. „Já bych chtěl, aby ČSSD debatovala o variantě: vyhrajeme volby, sestavíme vládu,“ zdůraznil.

Předseda ČSSD soudí, že březnový volební sjezd strany nebude probírat prezidentské volby, ač kuloárově se už o záležitosti debatuje. „Nemusíme za každou cenu stavět stranického kandidáta,“ uvedl. V takovém případě by se straníci měli podle něho vyjádřit ve vnitřním referendu k jiným kandidátům. Vedení ČSSD by podle Sobotky výsledky hlasování respektovalo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz