10. dubna 2017 10:16, aktualizováno  12:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zimolův pád? V Jihočeském kraji se rozpadla vládnoucí koalice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola. | foto: MAFRA: Slavomír Kubeš

ČESKÉ BUDĚJOVICE Mezistranické napětí v Jihočeské koalici vyvrcholilo jejím rozpadem. ČSSD nepřistoupila na podmínky ANO, které žádalo mimo jiné výměnu všech radních za sociální demokraty. Hnutí ANO chtělo, aby své pozice opustil například hejtman Jiří Zimola Radní za ČSSD věděli, že členové vedení společnosti Jihočeské nemocnice mají mimořádně vysoké příjmy a kryli to, dodal. První místopředseda sociálních demokratů a ministr vnitra Milan Chovanec doufá, že ČSSD v Jihočeském kraji po rozpadu koalice udrží dosavadní pozici.

Předsedkyně jihočeského ANO Radka Maxová dodala, že se připojí k opozičním zastupitelům, kteří chtějí svolat mimořádné zastupitelstvo. Mělo by se uskutečnit do tří týdnů. Zimola zatím zůstává ve své funkci, ANO uvažuje o tom, že by na místo hejtmanky navrhlo hejtmanovu náměstkyni Lucii Kozlovou (ANO).

Sociální demokraté i hnutí ANO se před několika dny názorově rozešli kvůli zdravotnictví. Předmětem sporu se stala krajem vlastněná organizace Jihočeské nemocnice. ANO kritizovalo sociální demokraty za to, že v minulosti připustili, aby předseda představenstva této společnosti Martin Bláha měl prostřednictvím holdingu nemocnic a jeho dceřiných organizací roční příjem 7,2 milionu korun. Navíc ANO poukazovalo na to, že je nestandardní, aby Bláha nechal na svém pozemku v Lipně nad Vltavou nechat stavět rekreační objekt pro Zimolu.

Hejtman však uvedl, že v tomto nepochybil. „Všechny tyto kauzy jsou záminkou. Jsou to pseudokauzy a moji kolegové (z ČSSD) mě podporují,“ uvedl Zimola. Dodal, že spíš jde o snahu ANO změnit podobu koalice. „Jeho politické preference jsou orientovány více doprava než může sociální demokracie nabídnout,“ uvedl Zimola.

Hnutí ANO chtělo, aby své pozice kromě Zimoly opustili i jeho náměstci Ivana Stráská a Jaromír Slíva. Podle Chovance se tím situace v regionu vrací do dne po volbách a jednání o koaliční spolupráci začínají znovu. „Sociální demokracie tam volby vyhrála a uvidíme, jak se podaří ten nový koaliční půdorys projednat,“ uvedl. Konstatoval, že jednání leží na regionu, centrum ČSSD je ale připraveno poskytnout Zimolovi součinnost.

„Hejtman Zimola je stále členem politického grémia ČSSD, to znamená, pokud chce, tak bezesporu přijede na nejbližší jednání, aby se s námi poradil a řekl, co potřebuje. V našem zájmu je, aby tam byla stabilní koalice, která bude spravovat Jihočeský kraj ku prospěchu občanů,“ řekl Chovanec.

Koalici v Jihočeském kraji tvořilo spolu s ANO a ČSSD ještě hnutí Jihočeši 2012. Podle Chovance je možné, že nová sestava bude stejná.

Předsedkyně Maxová uvedla, že v jednání o případné příští koalici osloví občanské demokraty. Dalšími potenciální partnery by se mohly stát KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy. „Po volbách jsem se vyhraňovala proti KDU-ČSL, ale musím říct, že ta situace se vyvinula tak, že je to pro nás partner k jednání,“ tvrdí.

Dodala, že zatím nevidí jako reálnou možnou spolupráci s KSČM. ANO, ODS, KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy mají dohromady 29 zastupitelů z 55. Řádné zasedání zastupitelstva se uskuteční 11. května. Mimořádnou schůzi musí hejtman svolat do tří týdnů od chvíle, kdy obdrží tuto iniciativu podepsanou minimálně od 19 zastupitelů.

ČTK
  • 42Diskuse

Najdete na Lidovky.cz