18. dubna 2017 12:59, aktualizováno  13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předseda představenstva Jihočeských nemocnic Bláha rezignuje

České Budějovice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České Budějovice. | foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

PRAHA Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha rezignuje na svou funkci. Podle něj tím usnadní vyjednávání o nové krajské koalici, kterou mají tvořit ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. Bláha to v úterý uvedl v tiskovém prohlášení.

O svém rozhodnutí informoval hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) i kandidátku na místo budoucího hejtmana Ivanu Stráskou (ČSSD). Spory týkající se krajské společnosti Jihočeské neocnice stály za pádem koalice.

Krajskou koalici tvořila ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. ANO a také opoziční zastupitelé kritizovali fakt, že Bláha ročně bere z pozice ve vedení jihočeských nemocnic 7,2 milionu korun. Navíc některým stranám z jihočeského zastupitelstva vadilo, že Bláha dal stavět chalupu pro Zimolu v Lipně nad Vltavou.

„Nechci jakkoli stát v cestě tomuto novému rodícímu se projektu, a proto jsem se rozhodl dát v zájmu další bezproblémové komunikace svou funkci v Jihočeských nemocnicích k dispozici,“ napsal v prohlášení Bláha.

Novou koalici se snaží vytvořit ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. Zástupci těchto subjektů dnes podepsali prohlášení o budoucí spolupráci. Zatím však neupřesnili personální obsazení ve funkcích ve vedení kraje. KDU-ČSL, Jihočeši 2012 i Pro Jižní Čechy však žádají změnu v systému odměňování v Jihočeských nemocnicích. S tím souhlasí i sociální demokracie, do jejíž gesce zdravotnictví patří.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz