Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
11. prosince 2016 12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Skokové zvýšení minimální mzdy má motivovat hlavně nezaměstnané

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek oznámil změny ve vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek oznámil změny ve vládě. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce necelý rok před parlamentními volbami dál zvyšovat minimální mzdu. Skokové zvýšení minimální mzdy má motivovat nezaměstnané, aby si hledali práci.

Sobotka plány představil v pořadu ČT Otázky Václava Moravce den poté, kdy na konferenci ČSSD oznámil spolustraníkům, že jejich největším soupeřem ve volbách bude jejich koaliční partner hnutí ANO, jemuž šéfuje ministr financí Andrej Babiš.

Sobotka plány představí ve vládě příští týden a věří, že se je podaří prosadit do parlamentních voleb, které se uskuteční příští rok na podzim.

Premiér chce zvýšit minimální mzdu na 11 tisíc korun hrubého. Dávky v hmotné nouzi by pak Sobotka rád viděl kolem hranice 8 tisíc korun čistého. Hmotná nouze se týká osob dlouhodobě nemocných či lidí v exekuci. Sobotka dodal, že Česká republika potřebuje aktivní sociální ekonomiku, která bude pomáhat v boji proti nezaměstnanosti.

„Potřebujeme, aby pracující rodiny s dětmi na tom byly na dávkách lépe, než nepracující rodiny s dětmi, potřebujeme zvednout dětské přídavky, aby pracující rodiny měly vyšší příjem,“ prohlásil Sobotka.

„V evidenci úřadů práce je stále 360 tisíc nezaměstnaných, i přesto že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě,“ řekl Sobotka. Od příštího roku je schváleno posílení pro úřady práce, přijdou další zaměstnanci, kteří pomohou například s kontrolou vyplácení dávek.

Postupné zvyšování minimální mzdy Sobotku těší. Premiér nezapomněl dodat, že při jeho nástupu do úřadu byla minimální mzda na hodnotě 8 500 korun. Argumentoval, že všechny země okolo Česka zvyšují minimální mzdy.

Nekritický Zeman a neférový hráč Babiš

Prezident Miloš Zeman byl podle premiéra Bohuslava Sobotky ve svém projevu k rozpočtu ve Sněmovně nekritický vůči předsedovi hnutí ANO a ministrovi financí Andreji Babišovi. Nobelovu cenu, o které se Zeman v bonmotu v souvislosti s Babišem v projevu zmínil, si podle Sobotky zaslouží úředníci a ministři za vyčerpání peněz z evropských dotací.

„Ten projev prezidenta Zemana v Poslanecké sněmovně byl nekritický vůči Andreji Babišovi, protože když už mluvíme o nějakých Nobelových cenách, tak by je měli dostat ti ministři a státní úředníci, kteří se zasloužili o to, že jsme dočerpali evropské fondy,“ řekl Sobotka. Je podle něj jejich zásluha, že letos Česká republika získala tolik peněz z evropského rozpočtu, že by měl státní rozpočet skončit v přebytku.

Sobotka se s Babišem setká v úterý v rámci svých bilančních schůzek s členy své vlády. Premiér poznamenal, že na straně ministra financí vidí nedostatek v tom, že dosud nebyla přijata novela zákona o rozpočtových pravidlech, která souvisí s čerpáním evropských prostředků. Babiše kritizoval také za návrhy změn v systému elektronické evidence tržeb.

Předseda vlády zároveň potvrdil svá slova ze sobotního zasedání širšího vedení sociální demokracie, kde předsedu hnutí ANO označil za „neférového hráče“, který zneužívá moc a média. „Když někdo v politice používá doping vlastních médií a vlastních firem, tak ho těžko můžeme označit za férového hráče,“ řekl s tím, že se s tím musí politici vyrovnat.

Sobotka zopakoval, že největší potíže na ministerstvech řízených hnutím ANO vidí u ministra dopravy Dana Ťoka. „Pokud Andrej Babiš nechce vyměnit ministra dopravy, což už avizoval před několika týdny, tak samozřejmě přebírá plnou zodpovědnost i on osobně za to, co se odehrává na ministerstvu dopravy,“ řekl Sobotka.

Návrhy na změny v EET jsou cestou k šedé ekonomice

Přes návrhy změn v elektronické evidenci tržeb (EET), které projednává Poslanecká sněmovna, by se měli podnikatelé na její zavedení připravovat podle platného zákona. Norma jasně uvádí, koho se evidence tržeb týká. Podle Sobotky se zdá, že návrhy z dílny ministerstva financí i koaličních lidovců nebudou schváleny. Byla by to nejlepší varianta, dodal premiér.

Sobotka upozornil, že evidence tržeb má mimo jiné sloužit k narovnání podnikatelského prostředí a ověření účetnictví firem. „A až se ověří, tak je možné o tom (změnách) diskutovat. Jinak to otevírá cestu k šedé ekonomice,“ uvedl.

Změny obsahuje vládní daňový balík, který především zvyšuje daňové slevy na děti. Sněmovna by o něm měla jednat na počátku ledna v posledním čtení. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhl, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily 250.000 korun ročně. Druhou změnou je vynětí e-shopů v případech, kde zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Výjimky v EET chtějí i poslanci vládní KDU-ČSL. Opoziční ODS a TOP 09 navrhují zákon o evidenci tržeb zrušit.

EET není podle Sobotky jediným důvodem zániku menších hospod

Sobotka se vyjádřil také k zániku stovek menších venkovských hospod v souvislosti s EET. Podle průzkumu Sdružení místních samospráv České republiky kvůli EET zaniklo zhruba 700 menších hospod, většinou bez nabídky teplého jídla. „Určitě to (zánik venkovských hospod) není dobrá zpráva. Ale mohou tam být i další důvody. Je třeba se podívat, zda EET byl jediný důvod nebo poslední důvod, jak se vyvíjely tržby, jestli by měly šanci dlouhodobě přežít i kdyby systém EET nepřišel,“ uvedl premiér.

Elektronická evidence tržeb začala platit 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání. Sobotka upozornil, že daňový balík, který obsahuje změny v EET má naplánovanou účinnost až po spuštění druhé vlny EET.

mapMartina Provázková, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.