26. února 2015 7:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka u prezidentky Jižní Koreje. Podepsali strategickou dohodu

Bohuslav Sobotka s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje v Modrém domě v Soulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje v Modrém domě v Soulu. | foto: ČTK

SOUL Premiér Bohuslav Sobotka se v jihokorejské metropoli Soulu setkal s prezidentkou Korejské republiky Pak Kun-hje. Nejvyšší představitelka Jižní Koreje přijala předsedu české vlády ve svém sídle v Modrém domě. Oba představitelé oznámili uzavření dohody o strategickém partnerství mezi Českou a Korejskou republikou.

„Je to první asijská země, se kterou má Česká republika takovou dohodu,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. „Takovou dohodu nemáme s mnoha zeměmi. Máme ji s Izraelem, samozřejmě Evropská unie sama o sobě je pro nás strategickým partnerem, a pak Spojené státy,“ dodal.

„Je to první asijská země, se kterou má Česká republika takovou dohodu,“ uvedl...
Nejvyšší představitelka Jižní Koreje přijala předsedu české vlády ve svém sídle...

Premiér Sobotka rovněž sdělil, že jihokorejskou prezidentku pozval k návštěvě České republiky.

Během čtvrtka premiér s vládní delegací odletí do druhého největšího korejského města Pusanu, které se nachází na jihu Korejského poloostrova. Tam se český premiér sejde s guvernérem provincie.

V pátek si Sobotka v oblasti Pusanu prohlédne automobilový závod Hyundai a továrnu na výrobu pneumatik Nexen Tire. Tyto firmy připravují v České republice investice v objemu zhruba 27 miliard korun, díky nimž se v ČR vytvoří více než 1900 pracovních míst. Premiér se podívá i do strojírenského závodu společnosti Doosan Industries, která v roce 2009 koupila plzeňskou Škodu Power, jež je nyní jedním z pěti nejsilnějších světových výrobců turbín.

Lidovky.cz, ČTK