Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sociálka nestíhala. Exekutor kvůli tomu prodal důchodkyni byt

Česko

  10:00
PRAHA - Nezvládali platit účty a soud nařídil exekuční srážky z důchodu. Situace, s kterou se od roku 2007 musela vyrovnat už řada českých důchodců. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) nával exekucí nestíhala vyřizovat, a proto v některých případech neposílala stržené peníze exekutorovi, ale shromažďovala je skrytě v depozitu.

Seniorka, ilustační foto foto: Shutterstock

Taková praxe trvala i roky. Marii Dlouhé kvůli tomu nakonec exekutor vydražil byt v pražském Podolí. Po čtyřech letech poslala ČSSZ její dceři uschovaných 50 tisíc a omluvný dopis.

Marii Dlouhé bylo přes sedmdesát a s placením účtů měla potíže. Styděla se za to a před dcerami, které za ni platily, faktury někdy schovávala.

Marie Dlouhá

Redakce zná pravé jméno ženy i její dcery. Z důvodu probíhajícího policejního vyšetřování bylo ale jméno v článku změněno.

„V roce 1998 nezaplatila matka celkem sedmnáct tisíc za telefon. O deset let později, v roce 2008, jí přišlo rozhodnutí soudu k zaplacení 70 tisíc a příkaz na exekuci. Exekutor z Litoměřic se obrátil na Českou správu sociálního zabezpečení a nařídil srážky z důchodu,“ popisuje dcera Marie Dlouhé.

A právě na ČSSZ se začal odvíjet problém, který nakonec skončil dražbou jejich bytu. ČSSZ začala srážet z důchodu měsíčně 1 941 korun. Ty však nechávala ve vlastním depozitu a exekutora ani neinformovala o tom, že peníze začala strhávat. Exekutor se tedy domníval, že Marie Dlouhá nadále nijak nesnižuje svůj dluh a v září 2009 vydal příkaz na nedobrovolnou dražbu její nemovitosti.

ČTĚTE VÍCE:

Důvěryhodně vystupující finanční poradce

„Tou dobou jsem o exekuci nic netušila. U matky zazvonil důvěryhodně vystupující pán z Plzně a nabídl jí, že jí půjčí 70 tisíc, u exekutora v Litoměřicích vše vyřídí a byt zachrání. Matka nejdřív odolávala, teprve den před termínem dražby jí odvedli, zřejmě pod psychickým nátlakem, k notáři a co jí předložili, to podepsala. Naneštěstí,“ dodává dcera.

Marie Dlouhá podepsala půjčku na 700 tisíc korun, plnou moc, převod bytu na třetí osobu a také to, že případný spor nebude řešit soud, ale rozhodce. Potom zoufale zavolala dceři a vše jí svěřila.

„Okamžitě jsem začala jednat. Číslo účtu muže, od kterého si matka půjčila, bylo na smlouvách nečitelné, tak jsem odjela do Plzně a složila u advokáta 700 tisíc s výzvou k vyzvednutí. Splátka dluhu musí být přijata, ale nestalo se a mezitím už nechali matčin byt 3+1 v Podolí vydražit dobrovolně, a tedy nevratně, za polovinu tržní ceny. Matka se z toho složila a pár měsíců poté zemřela.“

Poté dcera zjistila, že na ústředí ČSSZ leží už čtyři roky celkem 50 tisíc, které byly matce postupně každý měsíc brány z důchodu. Až v srpnu 2012 jí peníze vyplatili, s omluvným dopisem. ČSSZ měla prý v roce 2008 příliš práce a ze zákona neměla povinnost exekutora o probíhajících srážkách informovat.

Kritický stav na ČSSZ

„Vámi zmíněný případ spadá do období, kdy bylo zpracování exekučních srážek z důchodu v kritickém stavu. Od roku 2007 neustále rostl počet důchodů postižených exekuční srážkou a vyřizování se opožďovalo. Příčiny tohoto stavu byly jak vnější, například zvyšující se zadluženost českých občanů, tak vnitřní – nízká úroveň zabezpečení exekučních srážek a vysoká pracnost jejich zpracování,” vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Pravděpodobně tedy nebyla Marie Dlouhá jedinou důchodkyní, pro kterou mělo jednání ČSSZ závažné následky.

"Může-li klient prokázat škodu způsobenou činností správního orgánu, má možnost obrátit se na soud. V současné době je nastaven takový proces, aby se ČSSZ do podobné situace nedostala a aby byl negativní dopad na klienty eliminován, " ujišťuje Buraňová.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Konstruktér - junior

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Mohlo by vás zajímat