11. března 2017 10:55, aktualizováno  14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sociální demokraté schválili dlouhodobý program strany. Řeší daně, privatizaci i pracovní trh

Premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Sjezd ČSSD v Brně schválil dlouhodobý program strany, který připravil tým ministra zahraničí a místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka. Příští týden začne podle znovuzvoleného předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky intenzivní práce na kratším programu, se kterým strana osloví voliče před říjnovými volbami do Sněmovny.

Dlouhodobý program na 43 stranách hovoří o daních, mezích privatizace či o budoucnosti pracovního trhu v digitální éře. Šéf diplomacie Zaorálek dopoledne na sjezdu jako moderátor debatoval o důvěře v demokracii s filozofy Václavem Bělohradským a Janem Kellerem, který je europoslancem za ČSSD, nebo odborovým předákem Josefem Středulou.

Ten s kolegou z odborů Bohumírem Dufkem poděkoval ČSSD za dlouhodobou spolupráci a popřál sociálním demokratům úspěch ve volbách. Dlouhodobý program kritizuje například benevolenci české legislativy k daňovým únikům a možnostem krácení příjmů. „A to nejenom u živnostníků a malých podnikatelů, na které se tak často upozorňuje, ale především u nadnárodních koncernů, kde úniky dosahují závratných objemů,“ stojí v programu.

Ocenění ze Slovenska

Slovenský premiér a předseda vládní strany Směr-SD Robert Fico na sjezdu ČSSD v Brně poblahopřál českým sociálním demokratům k výsledkům tříletého působení ve vládě. Jsou podle něj lídry kabinetu, díky kterému je Česko na Slovensku vnímáno jako oáza stability, prosperity, klidu a důvěryhodnosti. Ocenil i spolupráci s českým premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou, označil ji za půjčky vzájemné důvěry. Sociálnědemokratické strany v obou zemích podle něj mají vyvíjet tlak na zvyšování životní úrovně.

Program upozorňuje na to, že složená daňová kvóta, která vyjadřuje poměr daní a pojistného vůči hrubému domácímu produktu, byla v Česku v roce 2015 zhruba 33 procent, zatímco v Evropské unii je to zhruba 40 procent. „Naše nízká úroveň daňové kvóty podlamuje státní rozpočet a vynucuje si rozsáhlé škrty ve výdajích, zejména v sociální oblasti a infrastruktuře,“ uvádí program.

ČSSD už v únoru představila konkrétní návrhy daní. Bankovní daň a zdanění zaměstnanců i firem podle výše příjmů se setkaly s poměrně negativními reakcemi a i představitelé ČSSD připouštějí, že se mohou upravit některé základní parametry, například padesátitisícová hranice u progresivního zdanění.

Sociální demokraté v programu také odmítají, aby stát privatizoval své důležité podíly ve firmách a zbavoval se státních podniků. „Důsledně pak odmítá také privatizaci veřejnoprávních médií, lesů, stejně jako likvidaci veřejného školství a zdravotnictví,“ uvádí strana. Stát si má ponechat vlastnictví pošty, železniční dopravy a strategicky podstatné součásti energetické, dopravní a vodní sítě.

Milan Chovanec při proslovu.
Kateřina Valachová a Svatopluk Němeček na sjezdu ČSSD.

„Centrální veličinou“ pro sociální demokracii má zůstat práce. Dokument přitom konstatuje, že s příchodem digitalizace se její tradiční náplň bude měnit. „Změny budou zřejmě radikální, velmi rychlé a mohou mít své nelidské důsledky, jako tomu bylo v době průmyslové revoluce,“ stojí v materiálu. Ubývající pracovní pozice v průmyslu a zemědělství by měly nahradit nové v sociální péči a zdravotnictví či ve vzdělávání a kultuře.

Dokument hovoří i o rozvoji zemědělství a venkova, bezpečnosti, dopravě, obnovitelných zdrojích energie a odpadu, ale také o roli Česka v Evropské unii a ve světě. Celý materiál má být založen na hodnotách sociální demokracie, svobodě a odpovědnosti, rovnosti lidí, solidaritě a sociální spravedlnosti.

Sjezd schválil také memorandum o ochraně spotřebitelů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz