Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šokující snímky za oponou

Česko

Co bylo tak nepřípustného na snímcích, jejichž výstava, sotva je v sídle Evropského parlamentu v Bruselu před rokem vystavili, byla hned nazítří uzavřena? Samozřejmě už samo téma. Ovšem za to fotograf, Polák Adam Borowski, nemohl. Válečné záběry z čečensko-ruského konfliktu, drsné a nemilosrdné, byly podle mínění někoho prý jednostranné.

Ale ruku na srdce, co může být jednostranného na fotografiích mrtvých, zohavených těl, co může být jednostranného na bezmocném zoufalství lidí, kteří ztratili své blízké, a co je jednostranného na smutku vyděšených dětí?

Expozice nazvaná Čečna – konečné řešení má podtitul Výstava, kterou určitě nechcete vidět. Málokdo si – pochopitelně – libuje v takových snímcích.

Tentokrát tedy pořadatelé z Knihovny Václava Havla sáhli k jisté obezličce: v Galerii Montmartre v Řetězové ulici na pražském Starém Městě jednotlivé fotografie zahalili černými závěsy. Návštěvník si každý snímek musí poodhalit sám. A pokud má už dost, další záclonku neodhrne.

Při prezentaci souboru fotografií Adam Borowski přiznal, že některé záběry vznikly dokonce v součinnosti s ruskými vojáky, a že autorem tedy není jen on, ale také sami vojáci, kteří tyto autentické, šokující záběry prodávali zahraničním agenturám a novinářům.

Námitka, že Čečna je už dnes dál, že situace, jak ji popisují snímky souboru, neodpovídá současnosti, neobstojí. Svědci potvrdí, že násilí se v Čečensku prosazuje nadále, že partyzánská válka pokračuje, utrpení civilistů není minulostí. Proto stojí za to překonat přirozený odpor „normálního“ člověka zvyklého žít v míru a černou roušku přece jen odhrnout.

Výstava potrvá do 14. prosince.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!