11. května 2017 7:21, aktualizováno  12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud odročil jednání o vydání ruského ‚hackera‘ Nikulina na konec května

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | foto: Gazeta.ruLidovky.cz

PRAHA Pražský městský soud ve čtvrtek odročil jednání o přípustnosti vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA či Ruska na 30. května. Mladíkův obhájce tvrdí, že od soudu nedostal příslušný návrh na vydání do USA. Soud zasedal z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici, kde je Nikulin ve vazbě. Předseda senátu odtamtud nedokázal ověřit, zda Nikulinovi obhájci potřebné dokumenty obdrželi do datových schránek, či nikoliv.

Devětadvacetiletého Nikulina ve čtvrtek přišli podpořit rodiče, s médii ale nemluvili, zasedání se zúčastnil také ruský konzul. Subtilního mladíka v džínách a mikině s kapucí přivedla do jednací síně eskorta, při jednání řekl jediné slovo -“da“ jako potvrzení toho, že bere na vědomí odročení.

Právník Martin Sadílek řekl zástupcům médií, že jeho klient se necítí ničím vinen a českou vazbu velmi špatně snáší, především kvůli zostřeným bezpečnostním opatřením. Vydán prý nechce být ani do jedné ze zemí, nicméně upřednostňuje Rusko - mimo jiné proto, že tam má malou dceru. Advokát kategoricky popřel tvrzení, že je Nikulin hackerem. Je podle něj automechanikem a s počítači nemá nic společného.

Státní zástupkyně Renáta Rychnovská v kroku obhájce nevidí obstrukci. Na vznesenou námitku má podle ní obhajoba právo.

Spojené státy viní Nikulina z útoku na profesní sociální síť Linkedin. Rusko na Nikulina vydalo zatykač kvůli údajné internetové krádeži v řádu desítek tisíc korun. O vydání mladíka, kterého česká policie zadržela loni v říjnu v jednom z pražských hotelů, požádaly oba státy ve stejný den.

Státní zastupitelství a obhajoba se neshodují v názoru na to, na kolik let by Nikulin mohl jít v USA do vězení. V návrhu na vydání Rychnovská píše, že za dané trestné činy hrozí ve Spojených státech maximálně desetileté vězení, právník ale namítá, že se tyto tresty dají sčítat, a klientovi by tak reálně hrozilo přes 50 let za mřížemi. V Rusku by Nikulin mohl podle Sadílka dostat maximálně osmiletý trest.

ČTK
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz