24. listopadu 2016 10:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo je hacker Nikulin zadržený v Česku? Bohém bez příjmů, který utrácí za auta

Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | foto: Gazeta.ruLidovky.cz

PRAHA/MOSKVA Ruské sdělovací prostředky se zatím osobu hackera Jevgenije Nikulina nesnaží hodnotit, ale jeho vydání do Ruska prezentují jako jediné správné. Přinášejí rovněž fakta z jeho bouřlivého životopisu a konstatují, že patří mezi typickou moskevskou zlatou mládež.

Kromě toho ale například server Gazeta.ru tvrdí, že se přinejmenším přátelil s mladými lidmi z vládní strany Jednotné Rusko, která je zároveň stranou podporující prezidenta Vladimira Putina.

Přestože Nikulin demonstroval život v blahobytu, v Rusku neměl zaregistrovanou žádnou živnost, vyrůstal v internátu a kariéru začínal odrazem od sociálního dna.

Gazeta.ru ho dokonce nazývá „ruským hackerem číslo jedna“. Údajně už jako dorostenec se dokázal dostat do jedné nejmenované světové sociální sítě a ukrást odtud cenná data. Každopádně je zřejmé, že v životě hackera je více bílých míst než těch zmapovaných. Největší pochybnosti budí fakt, že ačkoliv si Nikulin žil na vysoké noze, nikdy v Rusku oficiálně k žádnému majetku nepřišel. Miloval ovšem cestování, kterého si vrchovatě užíval, drahá luxusní auta i přepychové obchody s tím nejdražším zbožím.

Například letos v červnu se Nikulin, který se snaží o sobě příliš informací neprozrazovat, vyfotil spolu s kamarádkou Marií Roščinovou, členkou strany Jednotné Rusko a mládežnické sněmovny při moskevské dumě, v jedné z moskevských kaváren v ulici Pokrovka. Sám pak snímek na Instagramu zveřejnil pod přezdívkou – v internetových kruzích už dostatečně známou – I.Tak.Soidet.

Půl roku po zveřejnění fotky byl Nikulin zatčen českou policií.

„Jevgenij je strašně chytrý, vyrůstal bez rodičů, všechno dokázal sám,“ vypráví jeho přítel Jegor Krasnoborov. „Žil a chodil do školy v internátu.“ Ovšem některá ruská média tvrdí, že Nikulin není sirotek a se svými rodiči v dětství žil v Moskvě, měl by mít i staršího bratra, který má pracovat v autobusových garážích Mosgortrans.

Přátelé Nikulina přiznávají, že i v Rusku se mladý muž proslavil jako hacker a už v roce 2012 se jim chlubil, že „se naboural do významného zdroje“.

„Nedávno si koupil nové auto a vyjel v něm do zahraničí s dívkou Marií,“ říká Krasnoborov. Podle něj byl Nikulin veselý a hovorný kluk, který miloval auta, vlastnil mimo jiné Porsche Macan, které ale později daroval své dívce. Po Moskvě pak Nikulin jezdil v bílém Lamborghini Huracan.