Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žena na internetové seznamce svolila k sado maso sexu. Soudy řeší, zda pak byla znásilněna

Drsnější sexuální praktiky. Ilustráční obrázek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drsnější sexuální praktiky. Ilustráční obrázek | foto: Shutterstock

BRNO Nejvyšší soud (NS) se musí v neobvyklé kauze zamyslet nad závazností příslibů z internetových seznamek. Na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se zabývá případem muže obžalovaného ze znásilnění. Muž si s obětí prostřednictvím internetového chatu domluvil sadomasochistický styk. Když se potkali tváří v tvář a muž přistoupil k bolestivým a ponižujícím praktikám, žena souhlas ale vzala zpět.

Muž podle obžaloby na její odpor, prosby a pláč nijak nedbal.  Žena má trvalé zdravotní následky, posttraumatická stresová porucha ji opakovaně přivedla do psychiatrické léčebny, dvakrát se pokusila o sebevraždu.

Krajský soud v Ostravě muže poslal na sedm let do vězení, Vrchní soud v Olomouci jej zprostil obžaloby s odůvodněním, že mohl projevy nesouhlasu pokládat za součást „hry“ a předem smluveného scénáře.

Podle nejvyššího státního zástupce je výklad provedený vrchním soudem neudržitelný. Poukázal na obecnou zkušenost, že internetové klábosení z bezpečí vlastního domova je plné siláckých výzev a nereálných fantazií.

Žádná dohoda nemůže nikoho zbavit základních práv

„Domluva na chatu je za této situace sice také domluvou, ale domluvou velmi vratkou. Domluva sadomasochistických praktik na chatu proto není schváleným a pro zúčastněné následně povinným scénářem,“ stojí v dovolání.

Žádná dohoda navíc nemůže omezit ženu v jejím svobodném rozhodnutí, zda a v jaké podobě svolí k sexuálnímu styku. „Nikdo se nemůže dopředu zbavit svých základních práv v oblasti svobody a lidské důstojnosti,“ uvedl Zeman v dovolání.

Při projednávání kauzy u krajského soudu vyšlo podle Zemana dostatečně jasně najevo, že se muž dopustil znásilnění. Muselo mu být jasné, že odpor ženy není hraný. Vrchní soud podle dovolání navíc procesně chyboval, když zjištěný skutkový stav bez dalšího doplnění dokazování zcela přehodnotil.

Nejvyšší soud dovolání obdržel minulý týden. V průměru v trestních kauzách rozhoduje asi 40 dnů.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...