Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žena na internetové seznamce svolila k sado maso sexu. Soudy řeší, zda pak byla znásilněna

Česko

  11:28
BRNO - Nejvyšší soud (NS) se musí v neobvyklé kauze zamyslet nad závazností příslibů z internetových seznamek. Na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se zabývá případem muže obžalovaného ze znásilnění. Muž si s obětí prostřednictvím internetového chatu domluvil sadomasochistický styk. Když se potkali tváří v tvář a muž přistoupil k bolestivým a ponižujícím praktikám, žena souhlas ale vzala zpět.
Drsnější sexuální praktiky. Ilustráční obrázek

Drsnější sexuální praktiky. Ilustráční obrázek foto: Shutterstock

Muž podle obžaloby na její odpor, prosby a pláč nijak nedbal.  Žena má trvalé zdravotní následky, posttraumatická stresová porucha ji opakovaně přivedla do psychiatrické léčebny, dvakrát se pokusila o sebevraždu.

Soud uložil 7,5 roku vězení guru Járovi za znásilňování, které nazýval odháčkování

Krajský soud v Ostravě muže poslal na sedm let do vězení, Vrchní soud v Olomouci jej zprostil obžaloby s odůvodněním, že mohl projevy nesouhlasu pokládat za součást „hry“ a předem smluveného scénáře.

Podle nejvyššího státního zástupce je výklad provedený vrchním soudem neudržitelný. Poukázal na obecnou zkušenost, že internetové klábosení z bezpečí vlastního domova je plné siláckých výzev a nereálných fantazií.

Žádná dohoda nemůže nikoho zbavit základních práv

„Domluva na chatu je za této situace sice také domluvou, ale domluvou velmi vratkou. Domluva sadomasochistických praktik na chatu proto není schváleným a pro zúčastněné následně povinným scénářem,“ stojí v dovolání.

Hromadnou žalobu na Facebook v Rakousku podle evropského soudu podat nelze

Žádná dohoda navíc nemůže omezit ženu v jejím svobodném rozhodnutí, zda a v jaké podobě svolí k sexuálnímu styku. „Nikdo se nemůže dopředu zbavit svých základních práv v oblasti svobody a lidské důstojnosti,“ uvedl Zeman v dovolání.

Při projednávání kauzy u krajského soudu vyšlo podle Zemana dostatečně jasně najevo, že se muž dopustil znásilnění. Muselo mu být jasné, že odpor ženy není hraný. Vrchní soud podle dovolání navíc procesně chyboval, když zjištěný skutkový stav bez dalšího doplnění dokazování zcela přehodnotil.

Nejvyšší soud dovolání obdržel minulý týden. V průměru v trestních kauzách rozhoduje asi 40 dnů.

Autor:

Mohlo by vás zajímat