16. ledna 2019 10:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud musí znovu řešit spor Rodena a vydavatelství ovládaného Soukupem. Kvůli výši odškodnění

Karel Roden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Roden | foto: BBC

BRNO Nejvyšší soud nařídil znovu otevřít spor o odškodnění mezi rodinou herce Karla Rodena a vydavatelstvím Empresa Media. Vyhověl tak dovolání rodiny. Městský soud v Praze musí důkladněji zdůvodnit výši odškodnění pro Rodena, jeho partnerku a dvě děti za články rozebírající jejich soukromí, vyplývá z usnesení v databázi soudu. Původně soud přiznal Rodenovým 900 000 korun.

Empresa Media vydává například časopisy Týden a Sedmička a patří mezi firmy ovládané podnikatelem Jaromírem Soukupem.

Žalobou podanou v březnu 2016 se rodina domáhala ochrany osobnostních práv a žádala, aby justice nařídila novinářům z Empresy stáhnout z internetu konkrétní články z let 2012 až 2015. Zároveň Rodenovi žádali, aby média přestala popisovat a komentovat jejich soukromý a rodinný život, zejména původ dětí a vztahy mezi partnery. Každý navíc žádal milion korun jako odškodnění.

Odškodnění 900 tisíc

Obvodní soud pro Prahu 4 v květnu 2017 vyhověl návrhům na stažení sporných článků a zároveň zakázal další rozebírání soukromého a rodinného života Rodenových. Jako odškodnění rodině přiznal dohromady milion korun. Městský soud v Praze celkovou satisfakci snížil na 900 000 korun. Část nároku, která se týkala nejstarších článků, totiž označil za promlčenou.

Jaromír Soukup ve svém pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.
Karel Roden při festivalovém uvedení snímku Křižáček.

V novém řízení musí Městský soud v Praze lépe zdůvodnit úvahu o výši odškodnění a případném částečném promlčení. Podle databáze InfoSoud už kauza u odvolacího soudu takzvaně obživla, další jednání bude 31. ledna.

Vydavatelství s dovoláním neuspělo

Kromě Rodenových podala dovolání proti verdiktu také společnost Empresa Media, avšak neuspěla. Vydavatelství hájilo názor, že do osobnostních práv Rodenových nezasáhlo, protože média plnila svou základní funkci - šíření pravdivých informací o veřejně známých lidech.

Nejvyšší soud připomněl, že soukromý život je součástí takzvané vnitřní intimní sféry a nemůže být věcí veřejného zájmu. Výjimka existuje u známých a sledovaných lidí, ale jen pokud dané informace ze soukromí mají souvislost s jejich činností ve veřejném životě. U Rodenových daná podmínka nebyla splněna.

„Proto v souzeném případě informace v předmětných článcích nemohou být evidentně kryty právním důvodem v podobě zákonné zpravodajské licence,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz