Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud Nárožného za přípravu vraždy tety potrestal 13 lety. Ženu chtěl zabít palcátem

Obžalovaný Pavel Nárožný u krajského soudu v Olomouci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný Pavel Nárožný u krajského soudu v Olomouci. | foto: ČTK

OLOMOUC Za přípravu vraždy své příbuzné potrestal olomoucký krajský soud dvaačtyřicetiletého Pavla Nárožného z Přerova 13 lety vězení. Podle rozsudku chtěl zabít svou tetu, která spravovala majetek po jeho zavražděném otci.

U soudu zaznělo, že Nárožný chtěl ženu zabít palcátem, pomoci mu k tomu měla jeho známá. Nárožný po celou dobu vinu popíral.

Muž se zároveň zodpovídá u jiného soudu z vraždy svého otce a jeho manželky z roku 2009, těla manželů se dodnes nenašla.

Soud dospěl k závěru, že Nárožný svou tetu „zamýšlel a plánoval úkladně usmrtit“. „Věc je specifická, jde o přípravu vraždy. Je rozdíl, když se dokazuje dokonaná vražda nebo vražda ve stadiu pokusu, a něco jiného je, když řešíme přípravu vraždy, tedy první, vývojové stadium. To dokazování má určitá specifika. Dospěli jsme v senátu k jednoznačnému názoru o vině obžalovaného,“ uvedl soudce Aleš Vašků.

Vraždu muž podle soudu začal plánovat od 26. října 2015, kdy dostal od soudu nařízení k vystěhování z domu. Nejprve zamýšlel ženu srazit autem, poté ke svým plánům využil tehdejší známou, která u něj bydlela. Na pokyn Nárožného koupila dvě různé paruky, opatřila si tmavé oblečení, trubku a hmoždíř. Z tyče chtěl Nárožný udělat palcát.

Obžalovaný Pavel Nárožný (uprostřed) u krajského soudu v Olomouci

Jeho známá měla na místo dojet na kole v paruce, psovi předhodit návnadu otrávenou tisem a Nárožného tetu udeřit do hlavy. Na místě chtěli nastražit i falešné stopy odkazující na dalšího spolubydlícího. Žena ale nakonec vraždu neprovedla a utekla.

Policisté ji následně zadrželi kvůli krádeži peněz Nárožnému, při výpovědi se k přípravě vraždy přiznala.

Před soudy Pavel Nárožný stanul poprvé v červnu 2011 kvůli obžalobě z vraždy svého otce a jeho manželky. V kauze ho krajský soud třikrát zprostil obžaloby, vrchní soud však rozsudek pokaždé zrušil. Naposledy byl Nárožný ve veřejném jednání zproštěn obžaloby v září 2014.

Loni v dubnu vrchní soud v neveřejném jednání rozsudek zrušil a případ nařídil projednat jinému senátu. Kauza se tak dostala do Ostravy, kde je nyní jednání odročeno na neurčito. Rozsudek v případu týkajícího se přípravy vraždy je tak prvním, kdy je muž soudem potrestán.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Kontroly na hranicích s Českem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Kontroly na hranicích s Českem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Kontroly na hranicích s Českem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!