Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Soud osvobodil Srbu v kauze Český dům

Česko

  16:48
PRAHA - Městský soud v Praze osvobodil bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu. Ten čelil obvinění z nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě, kterým údajně státu způsobil škodu přes 26 milionů korun.

Karel Srba foto: ČTK

Soud zprostil obžaloby také další dva někdejší zaměstnance ministerstva, šéfa akciové společnosti Hotel Český dům Stanislava Breie a hlavního účetního moskevského komplexu
Miroslava Karla.

Bez ohledu na dnešní rozsudek ale Srba stejně zůstává ve vězení, kde si odpykává dvanáctiletý trest za přípravu vraždu novinářky Sabiny Slonkové. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu na místě odvolal.

Trojice údajně způsobila nevýhodným pronájmem lukrativního komplexu státu škodu přes 26 milionů korun. Obžaloba je vinila z trestných činů zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Všichni tři obvinění obžalobu odmítli. "Ze žádných důkazů nevyplývá, že by obžalovaní jednali tak, aby poškodili český stát," prohlásil dnes předseda senátu Pavel Benda.

Vývoj kauzy Český dům
Brei s Karlem podle žalobce založili akciovou společnost Hotel Český dům v červenci 2000 - Brei se stal předsedou představenstva, Karel šéfem dozorčí rady. Jako zaměstnanci ministerstva přitom ale údajně nesměli působit v řídících orgánech soukromých firem. Spolu pak prý připravili servisní smlouvu na úkor českého státu. Podle smlouvy měla Breiova firma, která provozovala hotel, byty, restauraci, autoservis a parkoviště, ministerstvu ročně odvádět nájemné 28 milionů korun. Podle žalobce to mělo být o 26 milionů korun víc, tedy kolem 54 milionů korun. Srba podle žalobce v rozporu s předpisy nenechal smlouvu, která byla
uzavřena k 1. lednu 2001, projednat v kolegiu ministra a v rozporu se svými pravomocemi generálního sekretáře tak prý umožnil, aby byla smlouva uzavřena v podobě, jak Brei a Karel navrhli.

Svůj díl odpovědnosti ale nese i ministerstvo zahraničí. "Když to řeknu slušně, panoval na některých odborech ministerstva nepořádek," prohlásil Benda. Smlouvu o pronájmu posuzovala pro ministerstvo advokátní kancelář známého pražského právníka Jiřího Teryngla, která se prý ale podílela i na její přípravě. Událost se podle soudu tedy opravdu stala, není ale trestným činem.
Autoři: ,