Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud poslal v kauze ROP Severozápad někdejšího kmotra ODS Ježka do vazby

Česko

  7:12
ÚSTÍ NAD LABEM - V aktuální kauze údajných manipulací s dotacemi v ROP Severozápad rozhodl soud o první a zřejmě jediné vazbě. Za mříže zamířil podnikatel a jeden z někdejších bossů ODS v Ústeckém kraji Daniel Ježek. Soud své rozhodnutí zdůvodnil obavou, že by podnikatel mohl ovlivňovat svědky. Pro server Lidovky.cz to potvrdil Ježkův advokát Michael Kis.

Daniel Ježek byl obviněn v kauze týkající se zneužívání evropských dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Soud má rozhodovat o jeho vazbě. foto: ČTK

„Klient byl vzat do vazby, soud shledal obavu z ovlivňování svědků jako důvodnou,“ informoval Lidovky.cz advokát Kis. „Argumentace soudu byla po všech stránkách precizní,“ dodal. Ježek si vzal lhůtu na podání stížnosti. Žalobce ji podal na místě, protože trvá i na obavě z útěku obviněného. Nicméně nic z toho na verdikt ústeckého okresního soudu nemá vliv, Ježek rovnou zamířil do vazby.

Soud kvůli Ježkovi zasedl ve čtvrt na devět, rozhodnutí ale padlo až v půl jedné v noci. Vazbu pro podnikatele žádal dozorující žalobce Tomáš Minx. „Státní zástupce již podal příslušnému soudu u jedné ze zadržených osob návrh na vzetí do vazby z důvodů uvedených v paragrafu 67 písmena a) a b) trestního řádu,“ uvedl večer Minx. Obával se útěku Ježka před stíháním a toho, že by podnikatel ovlivňoval svědky

Advokát Kis se před jednáním soudu podivil, že jeho klient je v celém případu jediným, u koho se žádá vazební stíhání. „Bavme se o tom, že když jsou stíhány osoby se stejnou trestní sazbou, kde je dáno, že oni neuprchnou a můj klient ano?,“ nechápal Kis.

Ostatní z více než dvou desítek stíhaných bude policie dál vyšetřovat na svobodě, serveru Lidovky.cz to potvrdila sama vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Muselo by se něco změnit, ale tento návrh na vzetí do vazby bude jediný,“ sdělila krátce po osmé hodině večer.

Podnikatel Ježek vlastní budovu, v níž ROP Severozápad sídlil

Mostecký podnikatel Daniel Ježek ještě před několika lety patřil spolu s dalšími podnikateli Alexandrem Novákem a Patrikem Oulickým mezi klíčové hráče ODS v Ústeckém kraji, mimo jiné spolu vlastnili budovu, v níž ROP Severozápad do roku 2013 sídlil. Trojice za to od dotačního úřadu inkasovala tučné nájemné, každý rok jim vyplácel 10 milionů korun. Podle redaktora ČT Jiřího Hynka se Novák zatýkání vyhnul, protože je v zahraničí, zřejmě v USA.

Ačkoliv vyšetřování případu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, kauza jinak podle Kise patří do působnosti ústeckého okresního soudu. „Sice to zpracovává expozitura Národnícentrály proti organizovanému zločinu v Teplicích, ale teritoriálně a věcně to patří do Ústí nad Labem, proto o vazbě rozhoduje tamější okresní soud,“ vysvětlil Kis.

S výjimkou podnikatele Ježka, který je od noci ve vazbě, byli všichni obvinění v kauze ROP Severozápad propuštěni. Celkem bylo obviněno 24 lidí.Skupinu obviněných politiků, podnikatelů a manažerů policie vyšetřuje kvůli poškozování zájmů Evropské unie, způsobená škoda má dosahovat několik miliard korun. Podle informací serveru Lidovky.cz někteří lidé čelí obvinění i ze zneužití pravomoci úřední osoby. Skupina měla údajně v období zhruba 2007 až 2012 sofistikovaně manipulovat s dotacemi tak, aby evropské peníze končily u jejích členů či spřátelených politiků a podnikatelů. Policie vyčíslila škodu v kauze ROP Severozápad na 13,9 miliardy korun.

Nejvíce stíhaných má ODS a ČSSD

Mezi obviněnými jsou bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), člen celostátního vedení ČSSD a starosta Chebu Petr Navrátil, další člen celostátního vedení ČSSD Jakub Pánik, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera nebo ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala (ODS). Dále policie vyšetřuje šéfa ústecké krajské správy a údržby silnic Vladimíra Macholdu, bývalé ředitele úřadu ROP Severozápad Jiří Červinku a Petra Vráblíka.

Stíhání čelí i exprimátor Mostu Vladimír Bártl (ODS), bývalý šéf ŘSD v Ústeckém kraji René Komínek (dříve ODS), exnáměstek hejtmanky Vahňové Pavel Kouda (dříve ČSSD), někdejší náměstci hejtmana v Karlovarském kraji Petr Horký a Miroslav Čermák (ČSSD) či mostecký podnikatel Zdislav Mazur.

MF DNES pak upozornila na vyšetřování exšéfa řídícího výboru ROP Severoápad Tomáš Hybnera (NS-LEV21), prominentního ústeckého právníka Aleše Dostála (ODS), Zdenka Šnaidera, Petra Kuliše, Kamila Řezníčka a Otakara Skálu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat