8. června 2017 11:31, aktualizováno  14:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud potvrdil Březinovi za podvody s lihem 13 let a rozhodl o propadnutí majetku

Radek Březina, známý jako lihový boss, kráčí před soud. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Březina, známý jako lihový boss, kráčí před soud. | foto: MAFRA - Alexandr Satinský

PRAHA Olomoucký vrchní soud potvrdil Radku Březinovi za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem 13 let. Jeho bratru Tomášovi zvýšil trest o dva roky na šest let. Odvolací soud rozhodl také o propadnutí jejich veškerého majetku.

Dalším třem obžalovaným soud tresty potvrdil, jednateli společnosti Morávia - Chem Radku Menšíkovi trest snížil o rok na 11 let. Případ správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka soud vrátil zpět na kraj. Vrchní soud zároveň snížil škodu na spotřební dani z 6,3 na na 5,6 miliardy korun.

Podle rozsudku si tak Václav David, který sklady nelegálním lihem navážel a někdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč odpykají definitivně tresty ve výši devět let a dva měsíce. Kaláčovi přitom nižší trest až o tři roky navrhoval i žalobce, muž totiž začal v kauze vypovídat jako první. Soudci však návrhu nevyhověli. Soud také potvrdil šestiletý trest skladníkovi Rostislavu Hanulíkovi. Podle soudců bylo všech šest těchto obžalovaných členy zločinecké organizované skupiny.

Ke krajskému soudu se vrací případ Menšíka, který dostal na kraji devět let a dva měsíce a Pantlíka, který za nadržování ve prospěch organizované zločinecké skupiny dostal podmíněný trest.

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali v podzemních nádrží v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Líh nezatížený spotřební daní poté odváželi kamiony přímo odběratelům nebo do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku, v Háji u Duchcova, ve Valašském Meziříčí a v Hrobicích. Soud množství tohoto lihu vyčíslil na 20,8 milionů litrů. Kvůli konspiraci skupina používala speciálně upravené mobilní telefony, prováděli takzvané konvojování, aby zamezili kontrolám celníků a využívali důmyslné skrýše.

Tomáš Březina: Zvýšení trestu je signálem pro spolupracující

Zvýšení trestu o dva roky na šest let považuje Tomáš Březina za výsměch za jeho spolupráci s vyšetřovateli, je to prý i varovný signál pro ostatní spolupracující v budoucnu. Bratr Radka Březiny získal v kauze takzvané lihové mafie jako jediný status spolupracujícího, se zvýšením trestu nepočítal. Nežádal ho ani žalobce, odvolání v jeho neprospěch podával kvůli propadnutí celého majetku. Soud podle Tomáše Březiny nezohlednil jeho pomoc i v dalších kauzách. Naznačil, že může jít i o snahu ho umlčet, aby již dál nevypovídal.

„Tento rozsudek hodnotím jako naprosto chybný, otázkou je, nakolik je vůbec zákonný. Pokud bych měl vnímat tento rozsudek jako spravedlivý, je to jasný signál všem budoucím spolupracujícím obviněným, jak se k tomu poté soud postaví. Zdejší soud absolutně nepřihlédl k rozsahu mé spolupráce. Díval se pouze na spolupráci v této věci, zapomněl na dalších 50 až 60 obviněných lidí,“ řekl novinářům po vynesení rozsudku Březina.

„Pokud je toto odměna, připadá mi to jako těžce nefér. Odměna za spolupráci je naprostý výsměch,“ podotkl Březina.

Olomoucký vrchní soud potvrdil 8. června Radku Březinovi.
Olomoucký vrchní soud se 6. června zabýval kauzou takzvané lihové mafie v čele...
ČTK

Najdete na Lidovky.cz