Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud projedná odvolání v korupční kauze soudce Havlína

Ondřej Havlín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Havlín | foto: Michal KamaritMAFRA

PRAHA Krajský soud v Praze ve středu začne projednávat odvolání v kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína, který dostal za korupci 6,5 roku vězení. Proti rozsudku se odvolal Havlín i ostatních šest obžalovaných. Všichni nesouhlasí s tím, že je soud uznal vinnými, nelíbí se jim ani uložené tresty. Odvolací soud je nařízen na dva dny.

Krajský soud v Praze ve středu začal projednávat odvolání v kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína, který dostal za korupci 6,5 roku vězení. Proti rozsudku se odvolal stejně jako šest dalších obžalovaných. Bývalý soudce se k jednání dostavil, což se stalo teprve podruhé za dobu, co soud případ rozplétá. Havlín se na veřejnosti objevil naposledy loni v květnu, kdy kauzu začal řešit kladenský okresní soud. Havlín tehdy odmítl vypovídat a ze zbytku procesu se omluvil ze zdravotních důvodů. Při příchodu k soudní síni s novináři nechtěl mluvit.

Odvolací řízení začalo rekapitulací dosavadního procesu, který se v loňském roce uskutečnil u kladenského soudu. V první hodině odvolacího řízení soud stihl shrnout zhruba polovinu celého případu. Žalobce zastupuje šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová, která byla s verdiktem okresního soudu spokojena a proti rozsudku se neodvolala.

Kladenský soud Havlína potrestal za to, že nezákonně ovlivňoval trestní řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování bylo podle obžaloby doprovázeno žádostí, nabídkou či poskytnutím úplatku. Podle nepravomocného rozsudku by měl také zaplatit 350 tisíc korun. Za korupci Havlínovi hrozilo až deset let vězení.

V případu je obžalováno dalších šest mužů včetně státního zástupce Františka Fialy, advokáta Karla Matějky a advokátního koncipienta Borise Štefla, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Podle obžaloby se dopustili třeba zneužití pravomoci, nadržování, přijetí úplatků či nepřímého úplatkářství. Fialovi soud uložil tři roky a deset měsíců ve vězení, Šteflovi podmínku na 2,5 roku a Matějka dostal sedmiměsíční podmínku. Za zprostředkování úplatků soud vyměřil dva roky vězení Ludvíkovi Sýkorovi.

Havlínův známý Gejza Berky dostal osmnáctiměsíční podmínku za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Dalším odsouzeným byl Jaroslav Kříž, který řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil trestní řízení. Soud za to Kříže poslal na deset měsíců do vězení.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!