Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
27. února 2018 11:48, aktualizováno  16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud propustil zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima. Turecko varuje

Pražský městský soud rozhodoval  o návrhu na vzetí zadrženého kurdského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský městský soud rozhodoval o návrhu na vzetí zadrženého kurdského... | foto: ČTK

PRAHA Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima, kterého česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače a o jehož vydání usiluje Turecko. Soudce přijal slib kurdského Muslima, že se bude na základě předvolání účastnit soudních jednání a že se bude zdržovat pouze ve státech Evropské unie. Verdikt českého soudu je politický a je podporou teroristické organizace, řekl podle Reuters mluvčí turecké vlády.

Státní zastupitelství navrhovalo vzít Muslima do předběžné vazby, kde by čekal na extradiční řízení. Podle právníka soud uvěřil Muslimovu slibu, že se bude účastnit všech úkonů následného řízení.

Česká policie muže zadržela v sobotu na základě zatykače vydaného Nejvyšším soudem v Ankaře. Turecko označuje sedmašedesátiletého Muslima za teroristu. 

Soudce pražského městského soudu přijal slib zadrženého kurdského politika Sáliha Muslima, že se bude na základě předvolání účastnit soudních jednání a že se bude zdržovat pouze ve státech Evropské unie. Díky tomuto slibu jej v úterý propustil ze zadržení a neposlal do předběžné vazby, jak navrhovalo městské státní zastupitelství.

„Rozhodnutí je pravomocné, protože se obě strany vzdaly práva stížnosti,“ uvedla Puci. Muslimův právník podle ní soudu nabízel vedle klientova slibu i „záruku kurdské organizace“, tu však soudce nepřijal.

Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha...
Demonstranti shromáždění před budovou v centru města ve Spálené ulici.

„Domnívám se, že to není rozhodnutí politické, ale právní,“ komentoval Muslim usnesení pražského městského soudu.  Zadržen byl v samotném závěru setkání, po dobu zadržení se ho podle něho čeští policisté na nic nedotazovali. Po celou dobu se chovali profesionálně, uvedl. Zatím nepadlo rozhodnutí, kam z ČR odjede. Může cestovat po EU. 

Kurdský politik Sálih Muslim považuje své propuštění v Česku za rozhodnutí nezávislého soudu, který nepodléhá politickým tlakům. Muslim tak odmítl kritiku Turecka, podle něhož úterní rozhodnutí o neuvalení vazby na kurdského politika je politické a znamená podporu teroristické organizaci.

Muslim řekl po svém propuštění, že se ho turecká vláda snaží umlčet, protože v Evropě upozorňuje na zabíjení kurdských civilistů. Tvrdí, že byl do Prahy pozván na třídenní oficiální konferenci „českými velvyslanci“, které však nejmenoval. Popřel, že by měl cokoliv společného s teroristickými bombovými útoky v Ankaře.

Muslim do loňska působil ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Proti zadržení politika v pondělí demonstrovaly kurdské organizace v řadě zemí, kromě ČR například v Dánsku, Norsku, Kanadě nebo Británii. V úterý se desítky protestujících Kurdů sešly i před budovou pražského městského soudu.

Turecký velvyslanec v ČR kritizoval propuštění Muslima

Rozhodnutí českého soudu neuvalit vazbu na kurdského politika Sáliha Muslima by mohlo negativně ovlivnit bilaterální vztahy Česka s Ankarou. Řekl to podle deníku Sabah turecký velvyslanec v ČR Ahmet Bigali, který se v tomto smyslu vyjádřil už v pondělí. V úterý rovněž odsoudil výrok soudu, s nímž Ankara podle něj není spokojena.

„Toto rozhodnutí jsme nečekali. Sálih Muslim se v posledních letech podílel na několika teroristických útocích v Turecku,“ uvedl v prohlášení pro turecký deník Sabah velvyslanec Bigali. „S tímto verdiktem nejsme spokojeni,“ dodal.

Mluvčí turecké vlády řekl, že verdikt českého soudu neuvalit vazbu na Sáliha Muslima je politický a je podporou teroristické organizace.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Lavičky. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Lavičky. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Lavičky. (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!