Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud rozhodl. Spojení ČSSD a ODS v Praze už nic nebrání

Česko

  23:00aktualizováno  11. listopadu 9:35
PRAHA - Je rozhodnuto. V Praze povládnou další čtyři roky občanští a sociální demokraté. Městský soud v hlavním městě má totiž dnes rozhodnout o platnosti voleb v Praze. Podle informací LN bude verdikt znít: Ano, volby byly platné.

Lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda a místopředsedové Rudolf Blažek a Jiří Janeček. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Právě díky tomuto rozhodnutí padne v metropoli poslední překážka před uzavřením velké koalice mezi ODS a ČSSD. Lídři obou regionálních organizací v Praze ve středu mluvili opatrně. Z jejich vyjádření ale vyplývá, že ani ODS, ani ČSSD, už vlastně s dohodou s TOP 09 příliš nepočítají.

Svoboda: Jsem rád, že skončí všechny tanečky
"Je-li vaše informace pravdivá, rozhodnutí soudu vítám a musím říct, že jsem ho předpokládal," sdělil LN lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda. "Jsem rád, že skončí všechny tanečky, které povolební vyjednávání ovlivňovaly. Z hlediska koaličního vyjednávání to znamená, že vyhodnotíme všechna pro a proti u obou stran. Nezastírám, že při jednání s TOP 09 se zejména kvůli následným mediálním interpretacím pana Laudáta vytvořilo velmi mnoho proti," dodal lídr ODS na post primátora Svoboda.

Podobně reagoval i šéf pražské ČSSD Petr Hulinský. "Slyším to poprvé, ale jsem rád, že soud rozhodl. Jsme připraveni jednat s oběma stranami. Je ale pravda, že TOP 09 deklarovala, že s námi jednat nechce, takže počítám spíš se setkáním s ODS," řekl Hulinský.

O vytvoření velké koalice mezi ODS a ČSSD se v Praze mluví už dlouho. LN o této variantě psaly první den po konci komunálních voleb. Dosavadní jednání mezi ODS a "topkou" provázela spousta problémů. Vše celou dobu nasvědčovalo tomu, že obě strany hledají způsob, jak vysvětlit, že se dohodnout nemohou.

Šéf zelených chce hnát případ výš
Podstatný byl ale verdikt soudu. Obě strany totiž nemohly vytvořit pakt před jeho rozhodnutím. Kdyby tak učinily a soud na základě podání Strany zelených řekl, že jsou volby neplatné, dostaly by ODS a ČSSD kvůli spojení zřejmě co proto a TOP 09 mohla v novém klání triumfovat nadpoloviční většinou. Dnes už je tento problém passé.

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček nechtěl "osvobozující" verdikt pro Prahu potvrdit. "Nevím o tom, že by bylo rozhodnuto," uvedl. Informace Lidových novin ale říká, že by měl být dnes vyřčen jednoznačný verdikt. Volby v Praze platí.

Šéf zelených Ondřej Liška nicméně s takovým rozhodnutím, podle kterého bylo fér rozdělit Prahu na sedm obvodů a tím diskriminovat malé strany, počítá. A hodlá hnát případ výš. Byť už neexistuje naděje volby zneplatnit. "Pokud opravdu městský soud věc zamítne, půjdeme k Ústavnímu soudu," tvrdí Liška. "Pokud už lídři ODS a ČSSD mluví o vytvoření velké koalice, jen to potvrzuje naše informace, že na ní byli domluveni dávno před volbami," dodal.

Prakticky stejně mluví i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Stane se jen to, na čem se ODS a ČSSD dohodly před volbami," uvedl.

Komentář k tématu a další informace čtěte ve čtvrtečním vydání 

Mohlo by vás zajímat