12. srpna 2013 7:15, aktualizováno  14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dala jste peníze TOP 09? útočil Rath na Salačovou. Mezi dárci strany chybí

David Rath a Ivana Salačová. Svědectví Salačové Rathovi u soudu přitěžuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath a Ivana Salačová. Svědectví Salačové Rathovi u soudu přitěžuje. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Podnikatelka Ivana Salačová od pondělního rána před Krajským soudem v Praze čelila palbě nepříjemných otázek při hlavním líčení v úplatkářské kauze kolem poslance Davida Ratha. Dotazy jí pokládali advokáti, soudce Robert Pacovský i samotný Rath. Toho například zajímalo, jestli Salačová přispěla penězi TOP 09.

Salačová musela hned ráno před soudem vysvětlovat, co přesně znamená pojem "zakázka šitá na míru". "Čtyři firmy dělají křoví a jedna to vyhraje," popsala mimo jiné. Obhájci se pak opět ptali na detaily stavebních zakázek, Salačová, stejně jako minulý týden, několikrát nebyla schopna odpovědět. Na druhou stranu soudce Pacovský musel dotazy usměrňovat, některé také odmítl připustit. 

Vyjádření TOP 09:

Na pokyn generálního sekretáře TOP 09 Pavla Severy byly zpětně, a to až do roku 2011, ověřeny záznamy o všech dárcích TOP 09.

„Jméno paní Salačové se nevyskytuje ani mezi odmítnutými dárci, ani mezi lidmi, jejichž dar byl přijat. Tvrzení pana Davida Ratha nerozumíme. Měl by vysvětlit, jak k informaci přišel,“ uvedl Pavel Severa.

Po dotazech advokátů dostali prostor obvinění. A David Rath, kterého zajímaly okolnosti rekonstrukce zámku Buštěhrad: kdy se podnikatelka seznámila se starostou města, jak a kdy vznikal projekt opravy. Rath argumentuje, že v té době Středočeský kraj zámek ještě nevlastnil. "Pan Kott mi od začátku říkal, že to bude dělat kraj," opáčila Salačová.  ¨

Na klíčovou svědkyni poslanec poté zaútočil otázkou, zda darovala peníze TOP 09. "Dala jsem 10 tisíc korun nějaké straně, nepamatuji si," mlžila Salačová. Peníze ji ale prý ona strana vrátila.

V pátek soud její výslech předčasně přerušil. Salačová od rána odpovídala na dotazy advokátů a soudu přiznala výrobu fiktivních faktur. Po odpolední pauze se ale s pláčem omluvila, že nemůže pokračovat.

O předchozích dnech hlavního líčení kauzy Rath čtěte zde:

Ratha zadrželi kriminalisté loni v polovině května na ulici v Rudné u Prahy. Podle spisu měl u sebe krabici se sedmi miliony korun. Rath popřel, že by vzal úplatek, stejně odmítají obvinění někdejší poslanec Petr Kott a jeho partnerka Kateřina Pancová.

Hlavní líčení začalo ve středu. Soud naplánoval jednání zatím do října a předvolává 78 svědků. Obžaloba viní 11 podezřelých z korupce při veřejných zakázkách, měli si předávat a rozdělovat úplatky ve výši desítek milionů korun. Hrozí jim víceleté tresty, nejvíce Davidu Rathovi - až 12 let vězení.

PŘEČTĚTE SI KOMPLETNÍ OBŽALOBU:

ogoOndřej Golis, ČTK

Najdete na Lidovky.cz