Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud se bojí, že Ďuričko uprchne

Česko

  12:45
PRAHA - Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, obviněný z vraždy Václava Kočky mladšího, může opět žádat o propuštění z vazby na kauci. Vyplývá to z rozhodnutí pražského městského soudu, který jej sice minulý čtvrtek ponechal ve vazbě, zrušil ale jeden z důvodů jeho pobytu za mřížemi. Nadále podle soudu hrozí pouze nebezpečí, že by se mohl pokusit uprchnout.

Bohumír Ďuričko ve vazbě. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Informaci sdělil podnikatelův advokát Jan Červenka. Zároveň ale dodal, že podle předběžné domluvy Ďuričko o propuštění z vazby na kauci do
začátku hlavního líčení žádat nebude. Proces má začít 6. dubna.

Ďuričko je s rozhodnutím soudu spokojen
"Stížnost proti usnesení podávat nebudeme, klient je s výsledkem spokojen," řekl Červenka. Proti rozhodnutí soudu se nebude bránit ani státní zástupkyně. "Stížnost podávat nebudeme," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Ďuričko podle policie zastřelil syna provozovatele Matějské pouti loni v říjnu po křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Hrozí mu deset až 15 let vězení.

Úprk, recidiva, zločin
Obvodní soud pro Prahu 1 poslal hoteliéra do vazby krátce po incidentu a koncem listopadu jej za mřížemi nechal s tím, že by se mohl pokusit uprchnout. Dalším důvodem byla obava, že by hoteliér mohl opakovat trestnou činnost, za níž je stíhán, nebo by mohl spáchat zločin, kterým hrozil.

Podle žalobkyně, která tento důvod pobytu za mřížemi navrhla, byla příčinou podnikatelova tvrzení v médiích, že by se v podobné situaci zachoval stejně. Pražský městský soud nyní druhý důvod zrušil.

Obviněný nabízel kauci 3 miliony
Červenka ještě před neveřejným jednáním soudu o vazbě řekl, že on, ani jeho klient příliš nepočítají s tím, že by soud před začátkem procesu pustil hoteliéra na svobodu. Ďuričko chtěl podle něho usilovat především o to, aby soud zrušil druhý z vazebních důvodů, aby mohl zažádat o propuštění z vazby na finanční záruku. O to se hoteliér pokoušel již v minulosti, kdy nabízel třímilionovou kauci, leč neúspěšně.

Tragická událost se stala loni 9. října po křtu a autogramiádě Paroubkovy knihy v pražské restauraci Monarch. Podle policie se Ďuričko a Václav Kočka mladší dostali do sporu a následně i do potyčky. Ďuričko pak údajně vytáhl zbraň a Kočku mladšího zastřelil třemi ranami z pistole.

Odlišné výpovědi
Ďuričko a svědci přišli s odlišnými verzemi popisu incidentu. Ďuričko médiím řekl, že jej Kočka mladší napadl, protože předtím urazil jeho otce, provozovatele Matějské pouti Václava Kočku staršího. Po dvou inkasovaných úderech prý Ďuričko upadl na svou těhotnou přítelkyni. Podle svých slov se bál o život svůj, své přítelkyně i nenarozeného dítěte a třikrát vystřelil směrem ke Kočkovi mladšímu. Naopak Kočka starší a další Paroubkův známý, podnikatel Vratislav Šlajer, již dříve řekli, že si nevšimli, že by Kočka mladší Ďurička napadl.

Ďuričkovi patří společnost Hotel Axa, která provozuje stejnojmenný pražský hotel. Dříve se angažoval i na fotbalové scéně, když v 90. letech vstoupil do Dukly Praha. V roce 1997 ji přestěhoval do Příbrami a o dva roky později klub prodal kontroverznímu podnikateli Jaroslavu Starkovi.
Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat