Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U soudu zazní zbytek závěrečné řeči žalobce i návrh trestu v Rathově kauze

Obviněný David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obviněný David Rath. | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Krajský soud v Praze vyslechne ve středu zbytek závěrečné řeči státního zástupce v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Žalobce Petr Jirát v úterý mluvil o stavebních zakázkách, které podle něj provázely úplatky, dnes bude hovořit o zdravotnických tendrech.

Jednání se týká devíti lidí obžalovaných z upravování veřejných zakázek, případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské je vyloučen do jiných termínů.

K TÉMATU:

Jirát by měl závěrečnou řeč dokončit a zřejmě i navrhnout tresty. V této části procesu figurují například exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová, dříve Pancová, a někdejší náměstek krajských nemocnic Petr Kott. Patří sem také manažeři Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Jejich firma se podílela na stavební zakázce, kterou údajně provázela korupce.

Jednání se účastní i podnikatelka Ivana Salačová, která se podle Jiráta jako jediná přiznala ke korupci, a proto pro ni žádá pozici spolupracující obviněné. Mohl by díky tomu dostat nižší trest. O samotném uznání pozice rozhodne soud při verdiktu.

PSALI JSME:

Ve druhé části, u které soud chystá termíny nejdřív na duben, je Rath a Lucia Novanská ze společnosti ML Compet, která podle obžaloby organizovala zmanipulované tendry. Soudce Robert Pacovský rozdělil hlavní líčení do dvou větví kvůli zdravotním a jiným problémům některých obžalovaných a advokátů.

Obžaloba se týká údajné korupce při tendrech ve Středočeském kraji. Podle Jiráta Rath věděl o machinacích a údajně bral úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Rath to odmítá, zakázky prý byly pod vícenásobnou kontrolou.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...