Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Soud zamítl žalobu matky paterčat o peníze ze sbírky. Peníze má magistrát

Česko

  12:05
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 5 v úterý zamítl žalobu matky prvních českých paterčat Alexandry Kiňové na Klub dvojčat a vícerčat, ve které požadovala vydání více než 616 tisíc korun z veřejné sbírky pro paterčata.

Alexandra Kiňová a Antonín Kroščen s pěti ze svých šesti dětí. Dokument Paterčata začne ČT vysílat od 10. září. foto: David Raub

Soud žalobu zamítl kvůli tomu, že peníze jsou nyní na účtu pražského magistrátu. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat.

Sbírka byla ukončena k 17. dubnu 2015 na žádost advokátky Kláry Samkové poté, co Kiňová v lednu po neshodách ukončila s klubem spolupráci. Samková v úterý uvedla, že peníze byly převedeny kvůli osobní mstě ředitelky klubu Kláry Vítkové Rulíkové, jejímž cílem bylo to, aby se peníze ke Kiňové nedostaly. „Žalovaný je vyhlašovatelem sbírky a měl k dispozici prostředky, se kterými naložil protiprávním způsobem z důvodu osobní msty,“ uvedla Samková.

Podle advokátky nezanikl účel sbírky a nevydání peněz bylo protizákonné. Převedení peněz na účet magistrátu označila za nesmysl, který poškodil klientku. „Nakládali s penězi neoprávněně. Obelhali všechny dárce, kteří určitě nechtěli dotovat rozpočet pražského magistrátu,“ řekla Samková.

Právní zástupce Klubu dvojčat a vícerčat Robin Sedláček výtky odmítl. „Nebyl tam žádný zlý nebo špatný úmysl vůči paní Kiňové,“ ohradil se Sedláček proti tvrzením Samkové. Požadoval zamítnutí žaloby kvůli tomu, že se týká vydání peněz, které klub nemá, jelikož jsou na účtu Prahy. Zároveň uvedl, že klub peníze převedl na základě pravomocného příkazu, který vydal magistrát. „Podřídil se donucujícímu prostředku nadřízeného orgánu,“ vysvětlil Sedláček.

Byt pro paterčata? Hněv nás neodradí, pomáháme dál, zní z Milovic

Soudce Zdeněk Váňa při zdůvodnění rozsudku vysvětlil, že je rozhodující stav v době vyhlášení rozsudku. Jelikož peníze nejsou na účtu klubu, nemohl nařídit jejich vyplacení. Žaloba je podle soudce nedůvodná. „Pro soud není podstatné, jak napjaté vztahy obě strany měly,“ zmínil Váňa.

Paterčata Tereza, Alex, Martin, Michael a Daniel přišla na svět 2. června 2013 v podolské nemocnici v Praze. Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Na celém světě žije zhruba 800 paterčat, spontánně z nich bylo počato víc než 130.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...