19. června 2012 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exradní Langmajer dostal za tragickou nehodu opět podmínku

Martin Langmajer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Langmajer. | foto: ČTK

PŘÍBRAM Příbramský okresní soud znovu potrestal podmínkou bývalého pražského radního Martina Langmajera kvůli tragické nehodě, při které v roce 2007 zahynula mladá řidička. Rozsudek je nepravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně se proti němu odvolali.

Někdejší radní dostal podmínku již letos v únoru, krajský soud ale verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Nový trest je o něco mírnější, Langmajer byl odsouzen k ročnímu vězení s odkladem na tři roky a 2,5 roku nesmí usednout za volant.

PSALI JSME:


V únoru mu soud uložil dvouletý trest se stejnou zkušební dobou a pětiletý zákaz řízení. "Přihlédla jsem zejména k rozhodnutí Krajského soudu v Praze, k tomu, jaké právní názory vyjádřil, protože tím je soud prvního stupně vázán," vysvětlila samosoudkyně Soňa Pavlíková.

Langmajer jel podle ní sice povolenou rychlostí, ale nepřizpůsobil jízdu počasí a plně se nevěnoval řízení. Srážku mohl podle soudkyně předvídat. A to i přesto, že chybějí přímí svědci tragické události, a nelze tudíž vyloučit verzi obhajoby, podle níž řidička Langmajerovi vjela do cesty.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Bývalý radní v závěrečné řeči kritizoval justici za to, jak v jeho kauze postupovala. "Presumpce neviny byla nahrazena presumpcí viny," prohlásil. Spolu se svými advokáty kritizoval i skutečnost, že soudkyně pro údajnou nadbytečnost zamítla jako důkaz další revizní posudek, který nechal zpracovat. Věří, že před případným mezinárodním soudem s tímto důkazem uspěje.

Případ se do Příbrami nevrátil poprvé. Langmajer dostal podmínku už v roce 2009, tento rozsudek ale nakonec zrušil Nejvyšší soud na podnět bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, jež v Langmajerův prospěch podala dovolání.

Tragická nehoda u Dobříše:

Nehoda se stala v září 2007 na rychlostní silnici R4 u Dobříše. Langmajer v terénním voze zezadu narazil do Volkswagenu Polo řízeného dvaatřicetiletou ženou, který stál nebo pomalu jel v odstavném pruhu. Žena podle znalců zřejmě přejížděla do pravého jízdního pruhu a pak se chtěla vrátit zpět do odstavného. Langmajer ji údajně zamýšlel objet zprava, což se nepodařilo.

Levý jízdní pruh v té době podle radního nebyl volný. Řidička vážným zraněním podlehla. Její šestiletá dcera vyvázla s otřesem mozku, tržnými ranami v obličeji a utrpěla psychickou újmu.

ČTK, Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.