1. října 2013 15:31, aktualizováno  16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zprostil exšéfa Tatry Kopřivnice Adamse obžaloby z korupce

Bývalý generální ředitel automobilky Tatra Ronald Adams  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý generální ředitel automobilky Tatra Ronald Adams | foto: ČTK

BRNO Adamsovi hrozilo až pět let vězení za to, že údajně nabídl úplatek 20 milionů korun někdejšímu náměstkovi ministryně obrany Martinu Bartákovi. Barták měl za to firmě zajistit lukrativní zakázku. Podle soudkyně Šárky Dufkové se trestný čin nestal. Nepodařilo se jej prokázat.

"Pravdu znají jen Adams s Bartákem. U soudu vycházíme pouze z předložených důkazů. Dokazování v kauze bylo sice obsáhlé, na vynesení odsuzujícího verdiktu to ale nestačilo," uvedla.

Verdikt zatím není pravomocný. Státní zástupce se proti němu může odvolat ke Krajského soudu v Brně. Adams vinu od počátku popírá. O Bartákovi, který jej obvinil z korupce, otevřeně řekl, že je lhář a vše si vymyslel, aby znesnadnil objasňování jiných událostí, které jsou s ním spojeny. U ostravského soudu čelí Barták obžalobě v jiné kauze, kdy prý žádal o úplatek.

ČTĚTE TAKÉ:

Brněnský případ se týká společného jednání Adamse s Bartákem na zbrojařském veletrhu Idet v roce 2009. Podle policie se Adams snažil úplatkem 20 milionů u Bartáka dosáhnout toho, aby ministerstvo rozšířilo zakázku pro Tatru Kopřivnice a nechalo si u firmy vyrobit 500 vozidel za zhruba půl miliardy korun.

Setkali se zhruba na minutu na stánku Tatry Kopřivnice. Z výpovědi Bartáka vyplývá, že Adams s ním hovořil o tom, že má firemní speciální fond s "20 miliony" na zajištění navýšení státní zakázky na výrobu tatrovek. Barták, tehdy ještě náměstek ministryně obrany, prý peníze odmítl. Za několik dní po schůzce se stal ministrem obrany. Barták tvrdí, že Adamsova slova na veletrhu původně nepovažoval za nabídku úplatku, ale o dva roky později názor změnil, což vyústilo ve stíhání Adamse.

Vše bylo jinak, tvrdí Adams

Někdejší šéf Tatry však jejich několikavteřinové setkání na stánku automobilky líčí zcela jinak. Adams soudu řekl, že byl na místě jako šéf představenstva, kde vítal cizí delegace. S Bartákem se pozdravil, potřásli si rukama a vyměnili pár zdvořilostních frází. Tím vše skončilo. Soudu řekl, že se nikdy nikoho nepokusil podplatit a nikoho ani nepodplatil. O Bartákovi mluvil dnes Adams jako o muži, který má "pochybný charakter".

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz