22. června 2011 10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud zprostil Jirouse obvinění. Čekal 38 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ivan M. Jirous | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan M. Jirous | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

BRNO Nejvyšší soud (NS) ve středu po 38 letech zrušil rozsudek v případě básníka Ivana Martina Jirouse a tří dalších literátů, odsouzených komunistickou justicí za výtržnictví. Všechny je tím zprostil obvinění.

V roce 1973 dostali muži tresty vězení od osmi do 12 měsíců za to, že v jedné z pražských hospod zpívali píseň namířenou proti Rusům, komunistům. Navíc urazili bývalého majora Státní bezpečnosti, který je vyzýval, aby svého jednání zanechali.

O 'Magorově' současné tvorbě čtěte:

Kauza je jednou z nejstarších, kterou se NS ve své novodobé historii zabýval. Stížnost ve prospěch všech čtyř mužů podal k soudu před časem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

'Špinaví vlasatci vs. holohlavý bolševik'
Žádný z literátů se středečního jednání neúčastnil. Podle spisu si 28. července 1973 zašli na pivo do hospody Na nábřeží v Trojické ulici v Praze a zpívala píseň s textem Zahnat Rusy-vrahy do pekel kam patří.

"Vedle od stolu se ozval nějakej chlápek, že jsme špinaví vlasatci. My jsme mu řekli 'Ty jseš zase holohlavej bolševik'," popsal kdysi událost Jirous.

Poté ještě básník prokousal do výtisku Rudého Práva díru, prostrčil jí hlavu a prohlásil: "Dnes jsem snědl Rudé právo, takhle jednou sežereme bolševiky".

Ukázalo se, že neznámý muž je major Státní bezpečnosti ve výslužbě. Na čtveřici antikomunistů zavolal policii. Čtveřice nejprve dostala tresty od 13 do 18 měsíců vězení. Odvolací soud je následně částečně zmírnil.

Osobnost českého undergroundu
Jirous dostal deset měsíců. K osmi měsícům byli odsouzeni spisovatel Jiří Daníček s literátem a výtvarníkem Eugenem Brikciusem. Překladatel a první polistopadový primátor Prahy Jaroslav Kořán byl potrestán ročním vězením.

Odsouzení v roce 1973 bylo prvním z několika Jirousových politicky podbarvených trestů. Celkem strávil v komunistickém vězení více než osm let. Když byl na svobodě, patřil k předním osobnostem českého uměleckého undergroundu.

Pozdější tresty mu totalitní justice vyměřila například za uměleckou činnost se skupinou Plastic People of the Universe, za vydávání časopisu Vokno a za další aktivity v neoficiální kultuře.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse
J. MVDr. Čížek Soud Kurňa, to je fofr! 12:25 22.6.2011

Najdete na Lidovky.cz