130 let

Hejtman Martin Půta. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Aktualizováno

Soud zrušil osvobozující rozsudek v kauze údajné korupce s hejtmanem Půtou, ten to čekal

Česko
  •   11:59aktualizováno  14:04
Praha - Vrchní soud v Praze zrušil osvobozující rozsudek v případu údajné korupce, kde byl jedním z obžalovaných hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Hejtmanem Libereckého kraje je potřetí Martin Půta ze Starostů

Rozhodnutí odvolacího soudu nebylo pro Půtu překvapením, právníci ho na to připravovali. Jednání bylo neveřejné, zdůvodnění tak zatím právníci nemají k dispozici, řekl ve čtvrtek v reakci na rozhodnutí soudu Půta. Podle České televize vyhověl soud odvolání žalobce.

Půta s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami čelil obžalobě v korupční kauze spojené s dvěma projekty firmy Geotermální energie pro občany (GEPO) za téměř 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Všechny obžalované v kauze koncem letošního května nepravomocně osvobodil liberecký krajský soud. Státní zástupce se proti verdiktu na místě odvolal. Podle předsedy senátu Petra Neumanna státnímu zástupci chyběly důkazy.

Statečný pilot, architekt nebo sklářka. Liberecký hejtman Martin Půta ocenil osm osobností

„Radost mi to samozřejmě nedělá, ale nic to nemění na tom, že se cítím v celé kauze být nevinen. Výbor regionální rady jsem neovlivňoval, ani jsem ho ovlivňovat nemohl, žádný úplatek mi nikdo nenabízel, ani jsem o něj nežádal. Shodou okolností to bylo včera (ve středu) přesně šest let od mého obvinění, chci věřit, že ta kauza nebude trvat dalších šest let,“ doplnil Půta.

Státní zástupce Radim Kadlček rozhodnutí odvolacího soudu očekával. „Domnívám se, že rozhodnutí nalézacího soudu o údajné nepoužitelnosti odposlechů bylo učiněno v rozporu s judikaturou Nejvyššího soudu a k průběhu hlavního líčení jako takového jsme uplatnili řadu námitek. Rozhodnutí nám však dosud nebylo doručeno, proto se k němu nemohu vyjádřit konkrétněji,“ řekl Kadlček, který má případ na starost.

Proces až po volbách. Půta podal námitku den před startem soudu, senát ale znal několik měsíců

Půta se domnívá, že vzhledem k nedávným rozhodnutím soudů v jiných kauzách půjde právě o zařazení odposlechů. „Nebojím se jich,“ dodal hejtman. Kdy by mohl soud v Liberci znovu začít kauzu projednávat, dnes odhadnout nedokázal. Soudce Petr Neumann totiž odešel na jaře do důchodu, a rozsáhlou kauzu tak musí převzít a nastudovat nový soudce.

V korupční kauze spojené s dvěma projekty firmy GEPO byli kromě Půty obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Obžaloba je vinila z šesti trestných činů, za něž jim hrozily tresty od pěti do 12 let. Státní zástupce navrhl maximálně 6,5 roku vězení. 

800 tisíc, 500 tisíc a 30 tisíc. Bral hejtman Půta úplatky? Soud je za dveřmi. Těším se, hlásí

Půta měl podle obžaloby v letech 2013 až 2014 přijmout úplatek a zneužít pravomoc veřejného činitele. Úplatek měl pro něj podle obžaloby činit 830 000 korun s tím, že 530 000 korun mu bylo vyplaceno. To Půta od začátku odmítá.

Stěžejní část případu se týká téměř dokončené rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. Přes ROP Severovýchod měl projekt příslib dotace zhruba 55 milionů. Podle soudu se nepodařilo prokázat, že výběrové řízení bylo zmanipulované ve prospěch obžalované firmy Metrostav a zakázka předražená o 17 až 24 milionů. 

Soud se zabýval i podezřením z korupce u projektu oddychové zóny Perštýn v Liberci za více než 30 milionů, tento projekt se ale nakonec vůbec nerealizoval.

Výběr událostí v korupční kauze

Listopad 2014 - Policie Půtu obvinila z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Žádné evropské peníze ale na projekt vyplaceny nebyly. Od začátku byl projekt veden jako rizikový, a peníze tak měl získat až po jeho skončení a celkové kontrole.

Půta se proti obvinění odvolal, jeho stížnost státní zástupce zamítl. Do vyřešení případu se vzdal funkce předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a později odstoupil i z čela ROP Severovýchod. V čele Libereckého kraje zůstal. Půta obvinění odmítl s tím, že se chce očistit před soudem.

8. října 2016 - Starostové pro Liberecký kraj vyhráli volby do zastupitelstev krajů v Libereckém kraji s výrazným náskokem před druhým ANO a třetími komunisty. Hejtman Půta, který byl lídrem kandidátky, dostal navzdory obvinění z korupce od voličů 8143 preferenčních hlasů, nejvíce v kraji. Hejtmanem byl po volbách znovu zvolen.

21. října 2017 - Půta byl zvolen do Sněmovny, mandátu se ale na ustavující schůzi v listopadu vzdal. Hejtman byl na kandidátce STAN v Libereckém kraji na posledním 17. místě, do Sněmovny ho poslaly preferenční hlasy.

21. prosince 2017 - Liberecký státní zástupce Radim Kadlček podal obžalobu na 13 lidí a čtyři firmy v souvislosti s úplatky u dvou evropských projektů. Mezi obžalovanými byl i Půta, viněný z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozilo pět až deset let vězení. Kauza se kromě rekonstrukce kostela týkala ještě jednoho projektu, a to oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. V tom ale Půta jako obviněný nefiguroval.

4. prosince 2018 - Kauzou se začal zabývat Krajský soud v Liberci. Podle obžaloby činil úplatek pro Půtu 830.000 korun, hejtman u soudu popřel, že si řekl o úplatek či ho dokonce převzal. Trestní stíhání označil za snahu odstranit ho z veřejného života. Soudní jednání pokračovalo v březnu, v květnu a v září 2019.

9. prosince 2019 - Soudní jednání pokračovalo výslechy svědků a přehráváním odposlechů. Soud zastavil trestní stíhání jednoho z obviněných, který zemřel. Šlo o bývalého pracovníka Metrostavu Jaroslava Stuchlíka, který podle spisu hejtmana uplácel.

12. února 2020 - Půta požádal soud v Liberci o vyloučení své trestní věci k samostatnému projednání. Jako důvod uvedl snahu řízení v jeho případě urychlit. O vyloučení k samostatnému projednávání žádal už dříve, soud mu nevyhověl.

3. března 2020 - Soud dokončil v kauze dokazování, žalobce následně navrhl pro Půtu trest pět let vězení.

26. května 2020 - Soud zprostil všech 12 obžalovaných lidí a čtyři firmy v korupční kauze viny. Státní zástupce Radim Kadlček se na místě odvolal.

3. října 2020 - Starostové pro Liberecký kraj vedení Půtou znovu vyhráli krajské volby s výrazným náskokem před druhým ANO a třetími Piráty. Půta byl následně opět zvolen hejtmanem.

Autor: ČTK