Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soudce Elischer stíhaný za ovlivnění kauz byl propuštěn z vazby

Česko

  13:51aktualizováno  17:12
Praha - Trestně stíhaný soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer opustil vazební celu. Městský soud v Praze ve středu v neveřejném zasedání vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí městského soudu Markéta Puci. Elischer, který čelí obvinění z ovlivňování trestních řízení ve prospěch některých obžalovaných, byl za mřížemi od poloviny března. Jeho advokátka tvrdí, že policie je v kauze neobjektivní a podjatá a že některé ze získaných důkazů jsou nezákonné.

Městský soud v Praze v neveřejném zasedání vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby. foto: ČTK

Sedmapadesátiletému Elischerovi hrozí až 12 let vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a nadržování Vietnamcům, které soudil v drogových kauzách. Od nynějška bude stíhán na svobodě.

„Soud vyhověl stížnosti pana obviněného proti vzetí do vazby. Neshledal důvody vazby, pro které byl do ní vzat. Skutečnost, že byl dočasně zproštěn výkonu funkce soudce, vylučuje, že by pokračoval v trestné činnosti. V současné době rovněž nehrozí, že by ovlivňoval svědky,“ sdělila Puci.

Soud zaslal pankrácké věznici příkaz k Elischerovu okamžitému propuštění, Elischer tak věznici opustil zhruba hodinu po soudním rozhodnutí. Na dotazy přítomných novinářů nereagoval.

Elischerova právnička Lucie Kýčková poukázala na to, že policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu manipulovali v klientově kanceláři s věcmi a opakovaně nahlíželi do jeho pracovního počítače, odkud vzali několik protokolů o hlasování v trestních věcech. Advokátka zdůraznila, že tyto dokumenty, které nyní tvoří součást trestního spisu, jsou tajné a podléhají zvláštnímu režimu.

Trestně stíhaný soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer opouští...
Ivan Elischer bude stíhán na svobodě, za korupci mu hrozí až 12 let.

Zkritizovala také únik informací ze spisu do médií. Konstatovala rovněž, že minimálně jeden důkaz poskytlo policii Vrchní státní zastupitelství v Praze, které by přitom podle ní mělo zůstat nestranné, protože ve věci je dohledovým orgánem nad činností pražského městského státního zastupitelství, jež kauzu dozoruje. „Nabízí se otázka, zdali celý postup a veškeré další nynější kroky vůbec mohou činit tyto subjekty a orgány, které jsou nesporně neobjektivní a minimálně podjaté,“ uvedla. Šéfka vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová vzkázala, že prohlášení právničky vnímá jako „projev stylu jí vedené obhajoby“, dál věc nekomentovala.

O propuštění Elischera z vazby rozhodl senát soudce Dušana Pašky. Soudní senát v totožném složení loni pustil z vazby na svobodu i bývalého fotbalového bosse Miroslava Peltu, který čelí obvinění za údajné zmanipulování sportovních dotací. Pelta strávil ve vazební cele měsíc, a to ze stejných důvodů jako Elischer - tedy z obavy, že bude opakovat trestnou činnost nebo působit na svědky.

Podle vyšetřovatelů páchal Elischer trestnou činnost nejméně od května 2016. Zprostředkovatelem korupce byl údajně Hung Quoc Nguyen, jehož „velmi blízké vztahy“ se soudcem údajně kriminalisté zadokumentovali nejpozději od července 2013. S mužem se Elischer scházel i ve své kanceláři v budově vrchního soudu.

Z rozhodnutí ministra spravedlnosti Elischer dočasně nesmí soudit, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po tu dobu bude pobírat polovinu svého platu.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBNÍ LINKY (29-32.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 29 000 - 32 000 Kč