Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Tajná a zbytečná analýza verdiktů soudce Fremra před rokem 89. „Měla by být zveřejněna,“ zlobí se Hilšer na Hrad


Robert Fremr. | foto: Anna Boháčová, MAFRA

Premium
Ústav pro studium totalitních režimů předminulé pondělí doručil Kanceláři prezidenta republiky zprávu, kterou si u badatelů zadal začátkem srpna prezident Petr Pavel ohledně předlistopadových verdiktů Roberta Fremra, současného místopředsedy Vrchního soudu v Praze.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Konkrétně šlo o kauzu Olšanské hřbitovy a také o odsouzení desítek československých emigrantů podle paragrafu 109 trestního zákoníku z roku 1961, který nyní už není v platnosti. Ústav pro studium totalitních režimů vypracoval zprávu pro prezidenta za necelé dva měsíce. A to je zhruba vše, co je o ní nyní známo. Dle zjištění serveru Lidovky.cz, Hrad její obsah nehodlá veřejně publikovat.

Prezident a odborníci. Kdo může za nominace ústavních soudců?

Fremr se měl stát ústavním soudcem, do funkce jej ke schválení Senátem navrhla hlava státu. Nicméně poté, co vyšly najevo informace ohledně jeho role v pozdně normalizační justici, na nominaci, kterou už horní parlamentní komora stačila 2. srpna schválit, o dva týdny později rezignoval (podrobněji viz box).

Konec snu o postu u Ústavního soudu

  • 12. června – Prezident Petr Pavel navrhl na post soudce Ústavního soudu Roberta Fremra, místopředsedu Vrchního soudu v Praze.
  • 11. července – Senátní výbory – tedy ústavně-právní a pro lidská práva – nominaci Fremra podpořily.
  • 26. července – Publicista Jan Urban připomněl v textu na serveru Hlídací pes kauzu Olšanské hřbitovy z roku 1988. Tehdejší obžaloba vinila trojici mladíků z více než stovky trestných činů, včetně záškodnictví. Kauzu zmanipulovala komunistická tajná policie StB.
  • 2. srpna – Senát těsně schválil nominaci Fremra; v tajné volbě získal hlasy 36 ze 67 senátorů.
  • 6. srpna – Senátor Marek Hilšer na síti X napsal, že Fremr v období mezi lety 1983 až 1985 odsoudil více než 100 lidí za emigraci.
  • 9. srpna – Prezident oznámil, že Fremra ústavním soudcem prozatím nejmenuje. Řekl, že hodlá „prostudovat a konzultovat s odborníky z řad historiků“ nové informace o Fremrově působení v trestní justici před rokem 1989.
  • 14. srpna – Fremr oznámil, že se vzdává nominace od ÚS. Řekl, že nedokázal eliminovat nedůvěru části veřejnosti. Připustil, že kauzu Olšanské hřbitovy zmanipulovala komunistická tajná policie StB; uvedl ale, že se to z jejích svazků dozvěděl teprve nedávno.

Že zprávu prezidentská kancelář obdržela, potvrdil Karel Čapek z tiskového odboru Hradu. Dle něj s ní Kancelář prezidenta republiky (KPR) nemá v plánu žádné další nakládání, což se týká i její publikace.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: