Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath stál rafinovaně v pozadí trestné činnosti, popsal soudce

Krajský soud v Praze pokračoval 13. července v projednání případu bývalého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajský soud v Praze pokračoval 13. července v projednání případu bývalého... | foto: ČTK

PRAHA Korupční role ve Středočeském kraji byly podle soudce Roberta Pacovského jasně rozděleny. Kateřina Kottová (dříve Pancová) měla na starosti stavební zakázky, Petr Kott technologické a Rath stál podle předsedy soudního senátu rafinovaně v pozadí. Ne vždy se mu to ale povedlo.

„Klíčovou roli v trestné činnosti hráli manželé Kottovi a doktor Rath. Mezi Kottovými panovala dělba práce. Stavební zakázky měla na starosti Pancová, technologické zařízení Kott. Rath stál rafinovaně v pozadí,“ uvedl Pacovský ve zdůvodnění rozsudku, jenž poslal Ratha nepravomocně na 8,5 let za mříže a nechal mu propadnout majetek za 22 milionů korun.

Soudce připomněl, že ne vždy se Rathovi podařilo zůstat skryt, například když odposlechy zaznamenaly, jak s Kottem řeší, že do jednoho z tendrů se nečekaně přihlásila společnost AMI.

V odůvodnění soudce smetl i námitky proti odposlechům, že jim není rozumět a jsou špatně přepsané. „Není sporu o tom, že telefonické hovory jsou stoprocentně srozumitelné,“ uvedl Pacovský. Připustil, že prostorové odposlechy z domu Kottových a kanceláře Kateřiny Kottové nejsou všechny srozumitelné.

„Soud vycházel pouze z odposlechů, u nichž je bezpečně jisté, co na nich jednotlivé osoby říkají. V žádném případě soud nevycházel z přepisů odposlechů,“ ujistil soudce. V úvahu podle něj nepřipadá ani možnost, že záznamy jsou nepoužitelné, protože je povolil místně nepříslušný soud v Ústí nad Labem.

Trest pro Ratha

  • 8 let a 6 měsíců
  • Propadnutí peněz 8,678 milionů
  • 44 tisíc euro
  • 5 milionů na kontě u advokáta Adama Černého
  • 7 milionů z  krabice od vína

Klíčovým důkazem proti Rathovi a Kottovým se podle soudce staly výpovědi spolupracující obviněné Ivany Salačové a to i přes to, že se mezi sebou liší, jak namítala obhajoba. „Plasticky a pro soud věrohodně vysvětlila, proč ke změně ve výpovědí došlo,“ argumentoval soudce. Salačová měnila výpovědi z prostého důvodu: od začátku nebyla rozhodnuta spolupracovat s policií. 

Nakonec však podle Pacovského policii pomohla. „Plasticky popsala vznik úplatků a podrobně vypovídala k jejich předání,“ pochválil slánskou stavařku, která vyvázla s podmínkou. Zároveň ale upozornil, že její slova nepředstavují jediný a izolovaný důkaz. „Korespondují s dalšími důkazy, vina jednotlivých obžalovaných byla bezesporu prokázána,“  uvedl jasně Pacovský. 

Podle soudce nelze pochybovat o tom, že Kottovi s Rathem brali úplatky. Vedle výpovědí Salačové to podle něj jasně dokládají i odposlechy a selský rozum. „Je nesmyslné, aby někdo předával úplatky za zakázku, která byla v pořádku,“ rozcupoval soudce další argument obhajoby. 

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek v kauze Davida Ratha.

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek v kauze Davida Ratha.

Smetl také příběh, že Kottová se o zakázky zajímala pouze jako regionální politička. „Jednoznačně byla prokázána snaha do řízení zasahovat a získat z něj prospěch,“ uvedl soudce. Neplatí podle něj také Rathův argument, že tendry podléhaly několikastupňové kontrole, a tak s nimi nešlo manipulovat. 

„ROP (Regionální operační program)  neměl kompetence rozkrýt soutěže firem na oko. Sem žádné pravomoci ROPu nesahaly,“ uvedl Pacovský. 

Rathovi přitížilo, že si nechal jako hejtman vědomě slíbit úplatek. „Není pochyb o tom, že jednal v souvislosti s postavením úřední osoby. Je irelevantní, zda-li si peníze ponechal, investoval, daroval nebo si za ně kupoval politický vliv v nějaké politické straně,“ narazil soudce na další Rathův argument, že se na odposleších bavil o penězích na volby. 

Soudce také jednoznačně odmítl, že trest pro Ratha je exemplární, jak expolitik dopředu avizoval. Upozornil, že mu uložil trest přesně v polovině sazby. „Je trestně i občansky bezúhonný, jako přitěžující se nám jevilo, že trestnou činnost spáchal více skutky, byl jednou z klíčových a vůdčích osob, byl jedním z hlavních příjemců úplatků. Soud také zohlednil míru připravenosti a sofistikovanosti trestné činnosti. Nebýt nasazení odposlechů, proniknout do trestné činnosti by bylo velmi, velmi obtížné,“ odůvodnil Pacovský. 

Narozdíl od žalobce si nemyslí, že expolitik měl přijít o veškerý majetek.  „Prostředky o šest milionů (Rath převzal 16, má přijít o 22 milionů) přesahují výši úplatků, které Rath převzal. Takový trest je nejen dostatečný, ale i přiměřený. Proto nebyly postihovány například podíly Ratha na nemovitostech,“ vysvětlil soudce. Státní zástupce přitom žádal propadnutí veškerého majetku a zvažuje, že se kvůli tomu proti rozsudku odvolá. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?