Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soudci by pohlavek netrestali

Česko

  17:21
PRAHA - Soudcovská unie nesouhlasí s úplným zákazem tělesných trestů. Podle jejího prezidenta Jaromíra Jirsy se uzákoněním pohlavku jako trestného činu nesníží fyzické napadání dětí a stát by neměl zasahovat v takové míře do rodinného života.

Průzkum pro LN - Nezakazujte tresty pro děti, říká většina lidí foto: Pavel Wellner/šk

Na potřebě zákazu se v březnu shodl vládní výbor pro práva dítěte. Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (Strana zelených) je česká společnost k tělesným trestům příliš tolerantní.

Uvozovky dolníMyšlenka, že fyzické napadání dětí nebo domácí násilí vyřešíme více paragrafy, je iluzorníUvozovky horní

"Myšlenka, že fyzické napadání dětí nebo domácí násilí vyřešíme více paragrafy, je iluzorní," uvedl Jirsa. Podle něj je potřeba důkladněji uvážit, do jaké míry by se měl stát v rodinných věcech angažovat a jakým způsobem zasahovat. Podle Soudcovské unie je také nutné zjistit, zda jde vždy o ochranu práv dětí, a ne pouze o dogmatické přebírání názorů z jiných zemí. Za úplný zákaz trestů se zasazuje Rada Evropy.

S Jirsou souhlasí také rodinný poradce Petr Šmolka. "Legislativa především nemá vychovávat rodiče," řekl. Rodič, který od malička mlátí své dítě, podle něj nepřestane ve chvíli, kdy bude tělesný trest nezákonný. Naopak slušný rodič by mohl být podle něj společensky devalvován kvůli tomu, že potřeboval usměrnit své dítě. "Pokud by zákon neobsahoval sankce, tak je úplně zbytečný," dodal.

"Zákon o pohlavcích" může být podle Šmolky zároveň zneužitelný. "Dovedu si představit, jak kdysi můj pubescentní syn, bude chtít jít večer na diskotéku a v okamžiku, kdy mu to zakážu, tak řekne, že si bude stěžovat, že jsem mu dal facku," řekl poradce. Pak si podle něj nechá chlapec dát pohlavek od kamaráda a půjde na policii.

Uvozovky dolníDovedu si
představit, jak kdysi můj pubescentní syn, bude chtít jít večer na diskotéku a v okamžiku, kdy mu to zakážu, tak řekne, že si bude stěžovat, že jsem mu dal fackuUvozovky horní


Podobný názor má také ředitelka Sdružení náhradní rodinné péče Věduna Bubleová. Podle ní by se měla řešit spíš situace týraných a zneužívaných dětí v Česku, kterých neustále přibývá. Podle odhadů může jít až o 40.000 dětí ročně. Bubleová by přivítala, kdyby se stát zasadil spíš o lepší prevenci. Vhodné by bylo podle ní například obnovení rodinné výchovy ve školách.

Podle dřívějšího vyjádření Stehlíkové však tělesný trest představuje riziko pro bezpečný vývoj osobnosti dítěte. Trestné by podle ní mělo být v budoucnu zejména výchovné ublížení dítěti do jednoho roku věku. Ty prý ještě nechápou souvislost mezi svým jednáním a následujícím trestem.

"Tělesné tresty vytvářejí negativní emoce v rodičích i v dětech," uvedla ministryně. V dospělosti může mít trestané dítě tendenci vztáhnout ruku na svého partnera i vlastní děti. Daleko efektivnější jsou podle Stehlíkové jiné tresty, například odepření oblíbené činnosti, jakou jsou počítačové hry, nebo pochvala.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat