Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Soud nemůže zakázat poslancování, míní experti

Česko

  14:03aktualizováno  15:15
PRAHA - Soudy podle odborníků na ústavní právo nemohou zakázat poslancům vykonávat funkci. Experti se shodli na tom, že poslanecký mandát zaniká jen na základě důvodů výslovně jmenovaných v ústavě. Václav Pavlíček z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze tak označil část rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 5 za "nemožný".

Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu foto:  František Vlček, Lidové noviny

Soudce zatím nepravomocně odsoudil poslance Jaroslava Škárku za podvod mimo jiné k desetiletému zákazu výkonu činnosti poslance.

Podle Šotta mu však uložení trestu umožňuje trestní zákoník. V textu zákona je výslovně uvedeno, že trest zákazu činnosti se vztahuje i na výkon funkce. "Výrokem soudu poslanec skutečně nepozbývá mandátu, nicméně pokud by funkci vykonával, může se dopustit přečinu maření úředního rozhodnutí, " řekl soudce. Sporné podle něj může být to, zda musí trest započíst již v době současného mandátu nebo až mu vyprší.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejný názor jako Pavlíček má i bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, podle které verdikt nemůže mít přímý vliv na Škárkův mandát. Odsouzení k nepodmíněnému trestu není jedním z důvodů jeho zániku vyjmenovaných v ústavě. "Tyto podmínky nelze libovolně rozšiřovat soudním výrokem," řekla Wagnerová.

Vykonávání mandát z vězení

Teoreticky tak podle ní může nastat situace, že Škárka bude vykonávat mandát z vězení. Odborníci prý už delší dobu poukazovali na to, že české zákony podobnou situaci nijak neupravují.

"V demokratických zemích nemohou soudy znemožnit rozhodnutí občanů dát někomu mandát," prohlásil Pavlíček. I pravomocné odsouzení k trestu vězení podle něj znamená pouze to, že poslanec nemůže mandát vykonávat, a nikoli to, že by o něj přišel.

Verdikt je podle něj nemožný i proto, že soud může odsouzenému pouze uložit zákaz činnosti. Funkce poslance však činností není. Domnívá se, že pokud by měl nějaký soud o výkonu mandátu rozhodovat, pak by to měl být Ústavní soud.

Také podle bývalého předsedy sněmovního mandátového výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) je rozhodnutí neústavní. "Podle mého právního názoru beze změny ústavy v současné době soud nemůže poslance zbavit mandátu," řekl Tejc. Změnu by mohly přinést až chystané ústavní novely.

Wagnerová: Brilantní rozsudek

Kromě části o zákazu činnosti však například Wagnerová rozsudek pochválila, je prý brilantní. Při procesu podle ní vyšlo najevo, jakým způsobem Věci veřejné fungovaly.

"Strana působila na bázi principů, které jsou neslučitelné s demokratickým právním státem," uvedla Wagnerová. Případná rezignace Škárky i Bárty je podle ní teď spíše otázkou politické kultury. Donutit je k tomu nikdo nemůže.

Novelu, která má umožnit zánik mandátu zákonodárce v případě pravomocného odsouzení, předložila ve sněmovně KSČM. Příští týden se touto novelou má zabývat vláda. Návrh v minulosti neúspěšně prosazoval i Senát ještě v pravicovém složení i vlády v čele s ČSSD. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová oznámila, že takovýto návrh v nejbližší době také podá.                                             

U poslanců je jiná úprava než třeba u krajů či obcí, kde zastupitelům mandáty pravomocným nepodmíněný odsouzením automaticky zanikají.  

Autoři: ,