Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sourozence Michalákovy chce vídat jejich dědeček. Norský soud žádost pětkrát zamítl

Na případy odebírání dětí norským sociálním úřadem Barnevernet poukázala kauza... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na případy odebírání dětí norským sociálním úřadem Barnevernet poukázala kauza... | foto: ArchivMAFRA

PRAHA O umožnění stýkání se s bratry Denisem a Davidem Michalákovými bude u norského soudu usilovat také jejich dědeček Jiří Pavelka. Otec Evy Michalákové, které byly děti v roce 2011 odebrány, od loňského září pětkrát žádal o možnost návštěvy dětí. Ani jednou mu nebylo vyhověno.

Úřad Barnevern zamítání žádostí vysvětloval tím, že pro setkání není vhodná doba, a k posouzení žádostí se vrátí, až se situace uklidní. „Nikdo neví, co úředníci Barnevernu považují za zklidnění situace. Můžeme se jen domýšlet, že tím myslí okamžik, kdy Eva Michaláková přestane o děti bojovat,“ řekl na tiskové konferenci právník rodiny Michalákových Pavel Hasenkopf.

K žalobě právníci přistoupili nyní, protože Norsko nedávno ratifikovalo Haagskou úmluvu o soudní příslušnosti ve věcech péče o děti. Úmluva zavazuje státy brát ohled na rodinné vazby dětí, což dříve v norském právu zakotveno nebylo.

Chtějí chlapcům vymazat vzpomínky, říká Pavelka

Pavelka je přesvědčen, že odmítání schůzek norskou stranou je cílené. „Potřebují vymazat z mozku chlapců, že mezi námi existuje vztah,“ poznamenal. Vzpomínal, jak s vnuky trávil společný čas a jak s nimi mluvil česky. Je přesvědčen, že jejich sourozenecký vztah i znalost češtiny by se ještě mohly obnovit.

U norského soudu bude Pavelku zastupovat právník Per Danielsen. Náklady na něj budou dvojnásobné až trojnásobné ve srovnání s náklady na norskou právničku Michalákové, které činily asi 380 000 korun. Petiční výbor na podporu rodiny proto plánuje pokračovat ve veřejné sbírce.

Sourozenci žijí odděleně

Důvodem odebrání dětí mělo být údajné zanedbávání, fyzické týrání a sexuální zneužívání. Podle tamní policie a lékařů se podezření nepotvrdilo. Úřady a následně soudy ale považovaly zjištění za natolik vážná, že děti ponechaly u pěstounů. Dnes devítiletý David a jedenáctiletý Denis žijí odděleně, každý v jiné rodině.

Okresní soud v červnu zbavil Michalákovou rodičovských práv k jejím dvěma synům, krajský soud se odvoláním odmítl zabývat. Tento případ půjde k nejvyššímu soudu v Norsku, aby se pak mohla Michaláková obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Norská strana se k případu nevyjadřuje. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!