Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sourozence Michalákovy chce vídat jejich dědeček. Norský soud žádost pětkrát zamítl

Na případy odebírání dětí norským sociálním úřadem Barnevernet poukázala kauza... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na případy odebírání dětí norským sociálním úřadem Barnevernet poukázala kauza... | foto: ArchivMAFRA

PRAHA O umožnění stýkání se s bratry Denisem a Davidem Michalákovými bude u norského soudu usilovat také jejich dědeček Jiří Pavelka. Otec Evy Michalákové, které byly děti v roce 2011 odebrány, od loňského září pětkrát žádal o možnost návštěvy dětí. Ani jednou mu nebylo vyhověno.

Úřad Barnevern zamítání žádostí vysvětloval tím, že pro setkání není vhodná doba, a k posouzení žádostí se vrátí, až se situace uklidní. „Nikdo neví, co úředníci Barnevernu považují za zklidnění situace. Můžeme se jen domýšlet, že tím myslí okamžik, kdy Eva Michaláková přestane o děti bojovat,“ řekl na tiskové konferenci právník rodiny Michalákových Pavel Hasenkopf.

K žalobě právníci přistoupili nyní, protože Norsko nedávno ratifikovalo Haagskou úmluvu o soudní příslušnosti ve věcech péče o děti. Úmluva zavazuje státy brát ohled na rodinné vazby dětí, což dříve v norském právu zakotveno nebylo.

Chtějí chlapcům vymazat vzpomínky, říká Pavelka

Pavelka je přesvědčen, že odmítání schůzek norskou stranou je cílené. „Potřebují vymazat z mozku chlapců, že mezi námi existuje vztah,“ poznamenal. Vzpomínal, jak s vnuky trávil společný čas a jak s nimi mluvil česky. Je přesvědčen, že jejich sourozenecký vztah i znalost češtiny by se ještě mohly obnovit.

U norského soudu bude Pavelku zastupovat právník Per Danielsen. Náklady na něj budou dvojnásobné až trojnásobné ve srovnání s náklady na norskou právničku Michalákové, které činily asi 380 000 korun. Petiční výbor na podporu rodiny proto plánuje pokračovat ve veřejné sbírce.

Sourozenci žijí odděleně

Důvodem odebrání dětí mělo být údajné zanedbávání, fyzické týrání a sexuální zneužívání. Podle tamní policie a lékařů se podezření nepotvrdilo. Úřady a následně soudy ale považovaly zjištění za natolik vážná, že děti ponechaly u pěstounů. Dnes devítiletý David a jedenáctiletý Denis žijí odděleně, každý v jiné rodině.

Okresní soud v červnu zbavil Michalákovou rodičovských práv k jejím dvěma synům, krajský soud se odvoláním odmítl zabývat. Tento případ půjde k nejvyššímu soudu v Norsku, aby se pak mohla Michaláková obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Norská strana se k případu nevyjadřuje. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...