Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Španělsko útočí na rekordy

Česko

Fotbalisté z Pyrenejského poloostrova mají na kontě třináct výher v řadě a už třiatřicet zápasů neprohráli

PRAHA Španělsko má v současnosti nejlepší fotbalovou reprezentaci na světě. Dokazuje to nejen její výsostné postavení v čele žebříčku FIFA, ale také počet vítězství za sebou. Mistrům Evropy už stačí vyhrát zítra nad Irákem a dorovnají rekordní sérii čtrnácti vítězných utkání v řadě. To se povedlo v minulosti jen Brazílii a Francii.

Pokud na probíhajícím Poháru FIFA porazí v sobotním utkání domácí Jihoafrickou republiku, stanoví dokonce nový rekord.

Kdy se může úžasná série zastavit? V neděli se to stát určitě nemohlo. Španělé deklasovali Nový Zéland 5:0 a na úvod Poháru FIFA si dopřáli příjemnou rozcvičku.

V ohrožení je také další maximum. Tým z Pyrenejského poloostrova nepoznal hořkost porážky už třiatřicet zápasů. I v této „disciplíně“ stíhá brazilské prvenství z let 1993 až 1996, kdy „Kanárci“ nenašli přemožitele v pětatřiceti zápasech. Torres už překonal Šmicra Španělsko prohrálo naposledy v listopadu 2006 v přátelském utkání s Rumunskem. Od té chvíle tým složený Luisem Aragonésem postupně vzkvétal a za dva roky slavil evropský titul.

„Když trénujete národním tým nejvyšší úrovně, chcete přirozeně všechno vyhrát,“ vysvětloval Del Bosque, který Aragonése po Euru nahradil a chce pokračovat v jeho šlépějích.

„Mám dost zkušeností, abych si uvědomoval, že mám velkou zodpovědnost. Také ale vím, že mám skvělé hráče, kteří mohou porazit úplně každého soupeře,“ vyjádřil se Del Bosque.

Jeho svěřenci zatím nedělají slovům svého trenéra ostudu. Další rekord na španělský účet totiž připsal útočník Fernando Torres z Liverpoolu. Proti Novému Zélandu vsítil nejrychlejší hattrick. Na vstřelení tří gólů do soupeřovy sítě mu stačilo pouhých jedenáct minut.

„Jsem na sebe hrdý, ale hlavní je, že pomáhám národnímu týmu a dělám radost fanouškům,“ vzkázal Torres, který překonal v rychlosti pět dní starý hattrick svého kolegy z útoku Davida Villy. Kanonýrovi Valencie trval stejný kousek proti Ázerbajdžánu jen o minutu déle.

„Je mi trochu líto, že jsem tak brzy vymazal jeho jméno z vrcholu seznamu, ale nedá se nic dělat. Teď jsem tam já,“ usmívala se pětadvacetiletá opora v útoku španělského týmu.

Kromě toho nepotěšil ani českého fanouška. Překonal současně také rekord Poháru FIFA, který držel Vladimír Šmicer. V roce 1997 se mu povedlo skórovat třikrát během 29 minut do sítě Spojených arabských emirátů.

***

Rekordní série

Nejdelší série bez prohry:

Brazílie

35 zápasů (od prosince 1993

do ledna 1996)

Nejdelší série výher:

Brazílie

14 utkání (od června do

prosince 1997)

Francie

14 utkání (od března 2003 do

února 2004)

Nejdelší aktuální série

bez prohry:

Španělsko

33 zápasů (od února 2007)

Nejdelší aktuální série

výher:

Španělsko

14 utkání (od června 2008)

ČESKÁ MAXIMA

Nejdelší série bez prohry:

20 zápasů

od února 2002 do února 2004

Nejdelší série výher:

8 utkání

od října 2004 do června 2005

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...