13. července 2017 14:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Špičky lidovců couvají z koalice se Starosty

Hejtman zlínského kraje Jiří Čunek (uprostřed), který kandiduje proti Pavlu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman zlínského kraje Jiří Čunek (uprostřed), který kandiduje proti Pavlu... | foto: ČTK

PRAHA Ze středečního jednání lidovců a Starostů neodcházeli druzí jmenovaní s nadšením. Vedení KDU-ČSL totiž jasně naznačilo, že by chtělo ustoupit od schválené volební koalice. Starostům nabízí, ať doplní lidovecké kandidátky. „Dnes ráno přišlo předsednictvo KDU na koaliční jednání s tím, že dojde k ukončení koaliční smlouvy a že nás zvou na své kandidátky,“ potvrdil (ve středu) informaci LN europoslanec a vlivný člen hnutí STAN Stanislav Polčák.

KDU doufá, že hnutí STAN přesvědčí o změně spolupráce. Bojí se nízkých volebních preferencí

„Nervozita z preferencí přirozeně cítit byla, hnutí STAN ale rozhodně koaličnímu projektu věří a je pro jeho pokračování,“ odpověděl na dotaz redakce první místopředseda Starostů Vít Rakušan.

Události akcelerovaly po pondělním průzkumu agentury STEM. Podle něj mají lidovci na své straně 6,7 procenta voličů, Starostové 1,9. Koalice by pro vstup do sněmovny potřebovala alespoň 10 procent.

Autoři průzkumu poukázali i na to, že povědomí o nové volební koalici je velmi malé. Větší procento respondentů si Starosty pořád spojuje spíše s TOP 09 než s KDU.

Lidovci zvrat ve vývoji potvrdit nechtějí, už kvůli obavám z negativní publicity. „Nehodlám komentovat drby z interního jednání. Koaliční smlouva platí,“ řekl předseda KDU Pavel Bělobrádek s tím, že jde o špatné informace.

Zdroj blízký lidoveckým špičkám však pod podmínkou anonymity LN sdělil: „Vedení KDU se snaží přesvědčit STAN, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše, ale Starostové jsou tvrdohlaví a jednoznačně odmítají. A jelikož je nejsou schopni přesvědčit, hovoří se o scénáři rozchodu.“

Špičky lidovců couvají z koalice

Podle informací LN by o budoucnosti spojenectví měl diskutovat celostátní výbor, kde jsou vedle nejužších špiček i zástupci regionů. Na otázku, zda tomu tak bude, Bělobrádek odpověděl vyhýbavě: „Řádný celostátní výbor bude mít standardní agendu.“

Ten by však sloužil jen jako poradní orgán, protože v koaliční smlouvě stojí, že vypovědět ji, ať už po dohodě, nebo jednostranně, mohou předsednictva jedné nebo druhé strany.

Už na posledním jednání předsednictva lidovců ve Velehradě, což bylo minulý týden, kritizoval volební koalici a nutnost překročit desetiprocentní hranici zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek. „Klidně můžeme udělat to, že ty dvě strany půjdou spolu, ale tak, že bude STAN podporovat KDU-ČSL, a všichni mohou být na kandidátkách. Pak je hranice pět procent. Myslím, že drtivá většina kolegů se s tímto ztotožňuje,“ prohlásil s tím, že společnou kandidaturu považuje za racionální.

Deset není pět

Starostové se nicméně už od začátku brání tomu, aby pouze naskočili na něčí kandidátku, tak jak to fungovalo s TOP 09. Vedení hnutí zatím situaci staví tak, že buď koalice, nebo nic.

Ozývají se ale pragmatické hlasy, že pokud nebude zbytí a lidovci je postaví před hotovou věc, pak by se o tom mělo ještě jednat. „Ukončení koalice pokládám za předčasné stahování kalhot, brod je ještě daleko. Pokud příští týden ale KDU skutečně ukončí koalici, měli bychom svolat náš celostátní výbor a zvážit zachování své účasti na jejich kandidátkách,“ říká Polčák s tím, že strany už mají společný program a rozjetou kampaň.

Kdyby měl teď každý začínat po vlastní ose, bylo by to časově i procesně velmi náročné.

Průzkum společnosti TNS Kantar poukázal na paradox, že spojení odrazuje spíš voliče Starostů, zatímco ti lidovečtí s ním problém nemají. Jsou to přitom členové KDU, kdo má ze ztráty sympatizantů větší strach.

Zejména lidovci dlouhodobě tvrdí, že průzkumy veřejného mínění nepřeceňují. Poukazují na to, že v minulých volbách do sněmovny přisuzovaly mizivé šance jim i třeba hnutí ANO, které nakonec skončilo druhé. Realita je ale jinde, strana už si sněmovní pauzu, kterou měla mezi lety 2010 a 2013, nechce zopakovat. Dílčí průzkumy sice zas tak neřeší, ale začal ji znervózňovat trend, podle něhož procenta nerostou.

Navíc pokud by koalice posbírala méně než potřebných 10 procent hlasů, všechny by propadly a přepočítaly se ve prospěch vítěze. Tuto pozici předpovídají průzkumy hnutí ANO.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz