12. července 2017 18:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koalice KDU-ČSL a Starostů míří ke konci, lidovci od ní couvají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 104Diskuse
Předseda STAN Petr Gazdík (vlevo) s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda STAN Petr Gazdík (vlevo) s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem na... | foto: ČTK

PRAHA Ještě minulý týden po jednání předsednictva KDU-ČSL ve Velehradě předseda Pavel Bělobrádek spolu s předsedou hnutí STAN Petrem Gazdíkem tvrdili, že na spolupráci není důvod nic měnit. Volební koalice podle nich pokračuje dál. Jenže LN zjistily, že vedení lidovců by raději od koalice odstoupilo.

„Dnes ráno přišlo předsednictvo KDU na koaliční jednání s tím, že dojde k ukončení koaliční smlouvy a že nás zvou na své kandidátky,“ potvrdil ve středu informaci LN europoslanec Stanislav Polčák z hnutí STAN.

„Nervozita z preferencí přirozeně cítit byla, hnutí STAN ale rozhodně koaličnímu projektu věří a je pro jeho pokračování,“ odpověděl na dotaz redakce první místopředseda Starostů Vít Rakušan.

Lidovci zvrat ve vývoji potvrdit nechtějí. „Nehodlám komentovat drby z interního jednání. Koaliční smlouva platí,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek s tím, že jde o špatné informace.

Volební sjezd KDU-ČSL.
První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka při svém projevu na volebním sjezdu...

‚Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše‘

Nicméně zdroj blízký lidoveckým špičkám pod podmínkou anonymity LN sdělil: „Vedení KDU se snaží přesvědčit STAN, že je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše, ale Starostové jsou tvrdohlaví a jednoznačně odmítají. A jelikož je nejsou schopní přesvědčit, hovoří se o scénáři rozchodu.“

O možném konci koalice se spekuluje už několik týdnů, minulý týden o tom LN informovaly. Důvodem jsou především průzkumy veřejného mínění, které lidovcům společně se starosty přisuzují preference pod deset procent. A právě to je hranice, přes kterou se volební koalice musí přehoupnout.

Kdyby přitom strany kandidovaly samy, stačilo by pět procent, na které lidovci s klidem dosáhnou. Starostové ale aspoň zatím ne, přesto jsou to oni, kdo odmítají variantu, že by se opakoval model spolupráce, jaký zažili s TOP 09. Tedy, že by vznikla kandidátka křesťanských demokratů s podporou Starostů.

Kompletní informaci s dalšími podrobnostmi přinesou čtvrteční Lidové noviny.

  • 104Diskuse
Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

On-line reportáž

Kauza Čapí hnízdo
Podrobně sledujeme demonstrace za konec Andreje Babiše v roli premiéra.
20:07
„Přicházím ze Senátu, kde jsme dneska schválili koalici bez hnutí ANO,“ ohlásil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který na pódiu vystřídal senátora Václava Hampla.
19:55
„Dejte najevo svůj názor,“ vyzval Marian Jurečka dav k aktivitě v dalších dnech.

Najdete na Lidovky.cz