Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Spletité osudy baronky Sidonie

Česko

Sidonie Nádherná ovlivnila životy řady umělců. Včera uplynulo 60 let od její smrti

VRCHOTOVY JANOVICE Život baronky Sidonie Nádherné začínal v idylických zahradách janovického zámku. A končil daleko odsud, v poválečné Anglii. Včera uplynulo 60 let ode dne, kdy baronka zemřela. Její životní příběh popisuje historička Alena Wagnerová v nové biografii.

Sidonie ovlivnila životy tří umělců. Stála modelem pro malíře Maxe Švabinského, s literátem Rainerem Mariou Rilkem vedla hovory o literatuře a pro novináře Karla Krause korigovala jeho dílo Poslední dnové lidstva. Baronka je okouzlila tím, jak uměla naslouchat, a přitom nebyla jen pasivní posluchačkou. Byla krásná a vzdělaná. Na tehdejší dobu nezvyklá kombinace.

Sidonie se narodila 1. prosince 1887 na janovickém zámku. Bezstarostné časy jejího dětství skončily, když zemřel její milovaný otec. Mladá šlechtična zůstala sama mezi bratry a matkou, se kterou si nerozuměla. Bratři Charlie a Jan odešli studovat do Prahy a stali se tak pro ni hlavním spojením se světem. Paradoxně měla totiž horší možnost se vzdělávat než měšťanské dcerky - šlechtičny do tehdejší první dívčí školy Minerva nechodily. Vyčkávaly doma na vhodný sňatek. Jenže Sidie, jak se baronce říkalo, byla jiná. Hledala v životě víc než posezení u rodinného krbu. Chtěla cestovat, poznávat a užívat si svobodu a lásku, kterou si sama vybere.

Z počátku ji na cestách po Evropě dělala garde její matka. Po její smrti se Sidie už nemusela vázat. Na první cestě do Paříže zavítala do sochařského Rodinova ateliéru a potkala zde Rainera Mariu Rilkeho. Člověka, který se jí stal „starším bratrem“. Pro Rilkeho to byl zcela jiný vztah, než jaké měl doposud. Vždy totiž vzhlížel ke starším ženám a považoval je téměř za matky a učitelky.

Druhý muž barončina života byl novinář Karl Kraus, který ostře kritizoval společnost v časopise Pochodeň. Kraus nikdy neočekával, že by se mu podařilo najít ženu, která je nejen okouzlující, ale také inteligentní. Nakonec jí našel v Sidonii. Setkávali se v Janovicích, předčítal jí své texty. Symbióza dvou osobností, které k sobě byly přitahovány, a naopak, trvala deset let.

Sidonie se však navzdory očekávání narychlo vdala za hraběte Maxe Thun-Hohensteina. Jejich manželství vydrželo formálně dvanáct let, ale ve skutečnosti spolu žili jen půl roku. Během následujících let Sidie ztratila své nejbližší: bratra Charlieho, přítele Rilkeho i lásku v Karlu Krausovi. To, čeho se v dětství obávala nejvíc, se jí „splnilo“: zůstala osamělá v krásném zámku a ani z něj se dlouho netěšila. Byl totiž součástí území zabraného jednotkami SS. V roce 1943 byla baronka nucena zámek opustit a zpovzdálí přihlížet tomu, jak mizí svět jejího dětství. Klidný zámecký park se stal místem, kde zavládl chaos. Po skončení války se Sidonie vrátila do Janovic, ale v roce 1948 už musela odejít navždy. Utíkala - přes hranice, napříč Evropou, aby strávila své poslední dny v Anglii. Na zámek se symbolicky vrátila až po padesáti letech, kdy byly její ostatky pohřbeny tam, kde se cítila vždy nejlépe.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!