Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spojenci teď sdílejí vojenské plány s Afghánci

Česko

WASHINGTON/PRAHA Nejnovější operace spojeneckých sil na jihu Afghánistánu s názvem Moštarak je příkladem toho, že se Američané a NATO snaží poučit z předchozích nezdarů. Oproti předešlým bojům v Afghánistánu se totiž ve své nové strategii daleko víc soustřeďují i na některé aspekty, které nejsou čistě jenom vojenské. Například jim hodně záleží na tom, jaké stanovisko k operaci, které se účastní i afghánské síly, zaujmou místní obyvatelé a kmenoví vůdci. Řečeno jinými slovy, spojenci se pustili i do informačního boje o Afghánistán.

„V této válce záleží i na jejím vnímání. Není to fyzický konflikt, ve kterém jde jen o to, kolik lidí zabijete, kolik území získáte a kolik mostů vyhodíte do vzduchu. Vše se také odehrává v hlavách účastníků,“ uvedl velitel spojeneckých sil v Afghánistánu Stanley McChrystal.

Právě kvůli svému informačnímu rozměru dostala operace jméno Moštarak. Do češtiny lze totiž toto slovo z jazyka darí přeložit jako „společně“. Tento výraz má zdůraznit, že se na operaci dohromady podílí afghánské a spojenecké síly.

Součástí strategie bylo také varování civilistů, že se chystá operace. Ti tak měli možnost se na konflikt připravit. „Tato operace byla určitě více avizována v předstihu, než tomu bylo u těch předchozích,“ uvedl zdroj BBC z centrály NATO. „Poselství je jasné. Jsme rozhodnutí získat území, ale takovým způsobem, abychom minimalizovali civilní oběti,“ dodal.

V souvislosti s tím, jak se spojenci více soustředili na informační rozměr konfliktu, se již objevily hlasy, že se v podstatě nejedná o nic jiného než o tradiční válečnou propagandu. Jeden z vojáků NATO působící na informačním poli však takovou interpretaci, nikoli překvapivě, odmítl: „Ve strategické komunikaci je důležité, aby poselství, které sdělujete, přesně vystihlo situaci na místě.“ Mají přichystanou vládu Součástí strategie v rámci operace Moštarak je i další nový prvek. NATO a Afghánci již dopředu shromáždili velký expertní tým složený z místních lidí, který má po dobytí začít řídit město Mardžáh. Připraveno je prý také až 1900 policistů. „Máme nachystanou vládu, připravenou začít úřadovat,“ řekl nedávno McChrystal.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...