Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Společná hranice

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Nějak jsem nepostřehla, že by byla česká média minulý týden houfně připomínala pakt Molotov–Ribbentrop, který byl uzavřen a podepsán 23. srpna 1939. Přesněji řečeno byl podepsán 24. srpna, protože Stalin s německým ministrem zahraničí Joachimem von Ribbentropem jednal dlouho přes půlnoc, jak měl ostatně ve zvyku, ale Historie s velkým H uchovává datum, napsané na smlouvě.

Byla bych soudila, že si novináři v době dovolených a nedostatku aktuálních výroků českých politiků nedají tak důležité kulaté výročí ujít, ale stalo se. Možná je to pro většinu z nich už pasé, je to sedmdesát let, říkají si třeba, hlavní aktéři dávno nežijí, tak co. Nebo jsem možná já profesionálně deformovaná: jak tak pořád překládám něco o moderních dějinách, narážím na popis, hodnocení a výklad paktu Molotov–Ribbentrop každou chvíli. Nebo je to možná něčím úplně jiným, ale nechci se do toho pouštět.

Smlouvu o neútočení a spolupráci, kterou tehdy před sedmdesáti lety podepsali ministři zahraničí Sovětského svazu a nacistického Německa, ve skutečnosti samozřejmě uzavřeli jejich nadřízení, Josif Stalin a Adolf Hitler, vždyť bez výslovného posvěcení obou diktátorů by si byl žádný z jejich ministrů ani „neškrt“. A je to smlouva hodně významná, zejména její tajný dodatek. Byla to totiž jedna z nemnoha dohod, které fakticky přetrvaly druhou světovou válku a zčásti by se dalo říci, že platí dodnes. Rozhodně se to dá říci o východních hranicích Polska: ty dnes leží téměř přesně na čáře, kterou si v srpnu 1939 Hitler se Stalinem rozdělili střední Evropu. Do Stalinovy sféry vlivu, jak se v paktu eufemisticky nazývá polské území, které ani ne měsíc po jejím uzavření okupovala Rudá armáda, připadla téměř celá východní polovina Polska. A po válce už to tak zůstalo: území, které po 17. září rychle obsadila sovětská vojska, zůstalo po roce 1945 součástí Sovětského svazu. A aby byl polský spojenec protihitlerovské koalice nějak odškodněn, přiřkly mu velmoci podobně velké území na západě na úkor poraženého Německa. O to, že miliony lidí, kteří válku nezpůsobili a v naprosté většině v ní ani nebojovali, přijdou o domov, budou se stěhovat o stovky kilometrů, bloudit a hledat nové živobytí, se politici nestarali. Podobně se se zlou potázaly i baltské státy a dnešní Moldavsko, na které tajný dodatek paktu Molotov–Ribbentrop také pamatoval. Estonsko, Lotyšsko a Litva byly před druhou světovou válkou nezávislé republiky a Moldavsko patřilo k Rumunsku.

V Polsku a v baltských republikách se smlouva mezi Hitlerem a Stalinem připomíná každý rok. A připomíná se vyčítavě, neboť Sovětský svaz po válce dlouhé desítky let existenci tajného dodatku popíral, přestože příslušný text byl nalezen v archivech dobytého německého ministerstva zahraničí.

A tak vlastně jedinou významnější vzpomínkou na šedesáté výročí dohody nacistů a komunistů bude v Praze koncert, který pořádá pražský Polský institut 1. září, tedy v den šedesátého výročí vypuknutí druhé světové války, a na kterém budou hrát polská, lotyšská a estonská kapela.

***

O to, že miliony lidí, kteří válku nezpůsobili, přijdou o domov, budou se stěhovat o stovky kilometrů, bloudit a hledat nové živobytí, se politici nestarali

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!