Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsme na dostřel ANO, řekl Vondra. Chce porazit „Putinovy užitečné idioty“

Česko

  11:52aktualizováno  19:00
Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra řekl, že koalice SPOLU je „na dostřel“ hnutí ANO. „Volte ty, kteří mohou vyhrát a porazit užitečné idioty Vladimira Putina,“ vyzval voliče Vondra, který kandidátku SPOLU do eurovoleb vede.

„Abych použil hokejovou hantýrku, hrajeme v útočném pásmu, tlačíme, gólman soupeře leží na zádech. Stačí k vítězství jediné, doklepnout puk do branky. Nyní spouštíme závěrečnou koncovku. Puk do branky dotlačíme a hnutí ANO v závěrečné power play vyřídíme, porazíme,“ řekl Vondra v narážce na právě probíhající Mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě.

Podle interního průzkumu, který má koalice SPOLU, je odstup od hnutí ANO aktuálně dva procentní body. iDNES.cz to řekl vysoce postavený zdroj z ODS.

Hlavní část své kampaně před eurovolbami zahájila koalice SPOLU pod zlaceným státním znakem první republiky s nápisem „Pravda vítězí“ ve zrekonstruovaném Fantově sále na pražském Hlavním nádraží.

„Koalice SPOLU je jediným demokratickým uskupením, které má reálnou šanci porazit v evropských volbách hnutí ANO a zabránit tak zhoubnému vlivu populistů a extrémistů na budoucnost Evropy,“ řekl premiér a předseda ODS Petr Fiala. „Naše heslo je bezpečná Evropa, silnější Česko. Pojďte do toho s námi,“ vyzval voliče Fiala.

„Jedině koalice SPOLU může porazit populisty, může porazit strach. Pojďme vyhrát,“ prohlásil i šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Teď jde o to, jestli budeme žít ve svobodné zemi,“ řekla při zahájení hlavní části kampaně šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a varovala s poukazem na dění na Slovensku, kam může vést rozdělená společnost.

Žádná zvýšená bezpečnostní opatření. Bez kontroly až do blízkosti premiéra

Premiér a šéf ODS Petr Fiala minulý týden po útoku na slovenského premiéra Roberta Fica v Handlové řekl, že své návyky a chování měnit nechce. „Politik má chodit mezi lidi, má se s nimi bavit. Já diskutuji i s těmi, kdo vyjadřují otevřeně a hlasitě nesouhlas s vládní politikou, patří to k politické práci a nemíním na tom nic měnit,“ uvedl předseda vlády.

Žádná zvýšená bezpečnostní opatření ve Fantově kavárně patrná nebyla. Bylo poměrně jednoduché se dostat do bezprostřední blízkosti předsedy vlády i dalších politiků koalice SPOLU, a to bez jakékoli bezpečnostní kontroly.

Pod znakem ve Fantově sále, pod nímž koalice SPOLU odstartovala „horkou“ část kampaně, měl být po vyhlášení samostatného Československa v říjnu 1918 vítán T. G. Masaryk jako první prezident ČSR při svém návratu z exilu.

Na symboliku si lídři stran SPOLU potrpí. Pro úplný začátek kampaně v dubnu zvolili Činoherní klub v centru Prahy a Fiala připomněl, že právě na tomto místě vzniklo po 17. listopadu 1989 Občanské fórum, které vyjednávalo s komunisty o předání moci po pádu totalitního režimu. „Tohle místo má velkou symboliku, právě tady začala cesta z područí Moskvy,“ řekl tehdy lídr kandidátky SPOLU Vondra.

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...