Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spor s rektorem: student dostal odškodné, do školy ale nenastoupí

Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci | foto: Lidové noviny

OLOMOUC Univerzita Palackého v Olomouci vyřešila mimosoudní dohodou správní žalobu, kterou na bývalého rektora podal absolvent práv Petr Sojka. Sojka podal loni na podzim žalobu kvůli údajnému nezákonnému zrušení jeho přijetí k doktorskému studiu na fakultě. Rektor univerzity Jaroslav Miller se mu za spor v prohlášení, které v úterý univerzita zaslala ČTK, omluvil a učinili opatření, aby se podobná situace ve škole už neopakovala. Absolvent práv správní žalobu v následujících dnech stáhne.

"Petr Sojka řádně a úspěšně vykonal přijímací zkoušku v doktorském studijním programu, nicméně k dnešnímu dni se vzdal práva ke studiu nastoupit a jako vstřícný krok vůči univerzitě v následujících dnech vezme zpět správní žalobu, kterou podal ke Krajskému soudu v Ostravě v polovině loňského září proti rozhodnutí rektora UP," stojí v prohlášení rektora.

ČTĚTE TAKÉ

Sojka původně po škole žádal i náhradu škody, která mu údajně vznikla. Tvrdil, že změnou rozhodnutí vedení fakulty a univerzity byl poškozen na pověsti a přišel o lukrativní zaměstnání. Svou újmu už dříve vyčíslil na 200.000 až 300.000 korun. Ještě v polovině února ČTK řekl, že na náhradě trvá. Nyní obě strany považují celou záležitost za uzavřenou a dále se k ní nechtějí vyjadřovat. Podle MF DNES je součástí mimosoudní dohody i finanční vyrovnání, Sojka to však listu odmítl komentovat.

Nový rektor hodlá spor urovnat

Spor absolventa práv se školou zdědil rektor Miller po svém předchůdci Miroslavu Mašláňovi. Už po svém nástupu ČTK řekl, že se spor pokusí urovnat tak, aby nedospěl k soudu. Nový šéf univerzity přitom v únoru nevyloučil, že školu může tato dohoda stát i nějaké peníze.

Jádrem sporu mezi studentem a školou bylo rozhodnutí právnické fakulty ohledně jeho přijetí k doktorskému studiu. Sojka na začátku loňského července obdržel rozhodnutí děkanky o svém přijetí. Následně mu došlo rozhodnutí rektora, který toto rozhodnutí zrušil. Děkanka se bránila tím, že přijat nikdy nebyl, šlo jen o administrativní chybu na studijním oddělení. Jeho studium jí prý nedoporučila ani přijímací komise, pro jeho zvolené téma neměla fakulta školitele. Tehdejší rektor Mašláň pochybení odmítl s tím, že se snažil napravit administrativní chybu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?