Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Správa rezerv převzala na hranicích 40 tisíc antigenních testů, které jsou darem od Saska

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr (vlevo) převzal přímo na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku od prezidenta saského Policejního správního úřadu Jörga Michaelise 40 000 antigenních testů na koronavirus, které jsou darem saské vlády. foto: ČTK

Praha/Petrovice (Ústecko) - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) ve čtvrtek přezvala přímo na hranicích s Německem v Petrovicích u Ústí nad Labem 40 000 antigenních testů na koronavirus, které jsou darem saské vlády, řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Stejný počet testů by Česku mělo darovat také Bavorsko, termín předání zatím není znám.
  16:23

Bavorsko se Saskem nabízí Česku další pomoc. Vedle lůžek a vakcíny chce poskytnout i rychlotesty

„Testy budou uloženy do pohotovostních zásob u nás ve skladu v Sedlčanech. Samozřejmě dáme hned informaci ministerstvu zdravotnictví a bude je možné využít k testování, kde bude potřeba,“ uvedl Švagr. Za saskou stranu dar předal prezident Policejního správního úřadu Jörg Michaelis.

„Předání daru bylo naprosto originální, protože asi se málokdy stane, aby se darovací smlouvy podepisovaly na hraničním kamenu. Ale je to dáno současnou epidemickou situací a tím, že existují pravidla pro vstup na německé území a na vstup do České republiky,“ řekl Švagr. Dodal, že německé straně za dar samozřejmě poděkoval.

Bavorský premiér Markus Söder a jeho saský kolega Michael Kretschmer slíbili Česku poskytnutí rychotestů na covid na začátku března. Už minulý týden Německo poslalo nejpostiženějším českým okresům darem 15 000 dávek vakcíny AstraZeneca. Očkovací látka ze spolkových zemí Bavorsko, Sasko a Durynsko zamířila do Karlovarského kraje.

Německo kvůli špatné epidemické situaci v Česku už v polovině února zavedlo stále kontroly na hranicích a nikoho z Česka přes hranice nepouští. Výjimku mají jen němečtí občané, cizinci pobývající v Německu, dopravci zboží a vybraní pendleři. Všichni se ale na hranicích musí prokázat negativními testy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!