Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Správci budov osekávají náklady

Česko

PRAHA Majitele nemovitostí i developery nutí ekonomická recese čím dál více šetřit na provozních nákladech. Ty zahrnují zejména servisní poplatky, kde jsou nejdražší položkou výdaje za energie a služby. Úspory se týkají hlavně kancelářských a obchodních prostor, které se potýkají s rostoucí neobsazeností, a u nichž se vlastníci snaží udržet si zbývající nájemce.

„Jde například o poplatky za společné prostory a služby,“ vysvětluje vedoucí průzkumu z poradenské realitní společnosti Cushman & Wakefield Alexander Rafajlovič. Změna nastává i s ohledem na tvrdší konkurenci, zejména na kancelářském trhu. Možnost nabídnout nižší servisní poplatky se developerům či majitelům dobře hodí. „Developeři s dlouhodobější vizí mají v tomto ohledu navrch, protože je zajímá hospodárnost budovy v delším horizontu, nejen nízké stavební náklady,“ dodává Rafajlovič s tím, že podobný přístup oznamuje i stále více investorů.

„Krize nás zasáhla ve všech segmentech. Za poslední rok jsme podnikli kroky, které vedly k úsporám na straně nájemců našich kancelářských a maloobchodních budov,“ řekl LN ředitel investiční společnosti CSIA Lukáš Schirl. „Tendrovali jsme například dodavatele elektrické energie,“ dodává.

Developer Ekospol zase podle generálního ředitele Evžena Korce uzavírá smlouvy výhradně s ověřenými dodavateli a vždy na dlouhodobé bázi.

Tendry ušetří až čtvrtinu nákladů na energie „Zpravidla spolupracujeme s velkými energetickými firmami, kde jsme schopni dosáhnout plošných slev na základě objemu dané zakázky,“ říká Schirl.

Právě úspory na dodávkách energií mají největší podíl na snižování provozních nákladů. Například v cenách elektřiny se správcům budov daří ušetřit až čtvrtinu celkových nákladů na energii. V souvislosti s tím roste poptávka po energetických certifikacích budov.

Druhou největší položkou mezi servisními poplatky je podle oslovených firem správa budov a další služby jako dodávky úklidových prací či bezpečnostních a recepčních služeb.

Majitelé budov začínají více sledovat i technologické úspory. „Používáme například LED svítidla. To jsou technologie, které umožňují další dramatické snížení spotřeby energie, a to až o 20 procent,“ říká Schirl.

***

NáKLADY NA pROvOZ KANCELářSKýCH BUDOv v pRAZE (koruny za m2 a měsíc)

Správa 33 Kč

Recepce a ostraha 14 Kč

Energie 44 Kč

Daně, poplatky a pojištění 3 Kč

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...